Według źródeł prasowych raport zawiera dane 26 urugwajskich zaginionych, których sprawy zostały wyjaśniane, spośród 30 takich przypadków w kraju. Ciała zaginionych osób miały być spalone, a prochy wrzucone do morza.
Wśród opisanych spraw, znajduje się przypadek zaginionej w 1976 roku nauczycielki Eleny Quintero, który spowodował proces zakończony osadzeniem w więzieniu ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Juana Carlosa Blanco.
“To pierwszy przypadek w Urugwaju, osadzenia w więzieniu osoby odpowiedzialnej za pogwałcenie praw człowieka w okresie rządów wojskowych”, podkreśliła Amnesty International.
“Ten wyrok oraz publikacja raportu Komisji dla Pokoju, stanowią sygnał nadziei adresowany do społeczeństwa urugwajskiego. Oznacza on, że mimo 25 lat, które minęły, wciąż możliwe jest ujawnienie prawdy i wymierzenie sprawiedliwości za pogwałcenie praw człowieka podczas rządów wojskowych”, oznajmiła organizacja.
Amnesty International wyraziła ubolewanie, że większość osób odpowiedzialnych za powyższe czyny pozostaje wciąż bezkarnych z powodu aktualności Prawa Nietykalności (Ley de Caducidad) zatwierdzonego w 1996 roku, które ustanowiło amnestię dla wojskowych i policjantów odpowiedzialnych za pogwałcenie praw człowieka przed 1 marca 1985 roku. Proces byłego ministra Blanco był możliwy jedynie dzięki jego statutowi cywila.
“Ten mały, lecz znaczący krok w stronę prawdy i sprawiedliwości, na który tak długo oczekiwało się w Urugwaju, jest przyczyną wysokiego zainteresowania reakcjami w kręgach władzy wykonawczej i sił wojskowych, które krytykując wyrok próbują wywierać bezprawny nacisk na władzę sądowniczą”, ogłosiła Amnesty International.
“Prawda, sprawiedliwość i zadośćuczynienie są podstawowymi prawami wszystkich tych, którzy cierpieli z powodu pogwałcenia ich praw, oraz rodzin tych, którzy z tego powodu zginęli. Równocześnie niezależność władzy sądowniczej jest jednym z kamieni węgielnych kraju prawa i nie można zaakceptować prób jej naruszenia w celu chronienia interesów indywidualnych”, podkreśliła organizacja.
Informacje ogólne
Komisja dla Pokoju, której przewodniczy arcybiskup Montewideo, rozpoczęła pracę w sierpniu 2000 roku.
Uprowadzenie z użyciem siły jest przestępstwem międzynarodowym, którego systematyczna praktyka stanowi zbrodnię przeciw ludzkości. Przestępstwo to nie jest rejestrowane dopóki nie odnajdzie się ofiara lub nie udowodni się jej śmierci zgodnie z Konwencją Amerykańską o osobach uprowadzonych z użyciem siły. Urugwaj ratyfikował tę konwencję w 1996 roku.
31-letnia Elena Quinteros Almeida została zatrzymana w 1976 roku przez członków sił bezpieczeństwa na podstawie oskarżenia o rzekome uczestnictwo w Narodowym Ruchu Tupamaros. Podczas próby ucieczki dostała się do siedziby Ambasady Wenezuelskiej, gdzie otrzymała azyl. Mimo tego, została uprowadzona siłą z siedziby dyplomatycznej przez członków sił bezpieczeństwa, wciągnięta do samochodu, następnie do wojskowej ciężarówki i zabrana do celu do dzisiaj nieznanego.