USA: Amnesty International potępia egzekucję nieletniego przestępcy Napoleona Beazley’a. Popełnił on zabójstwo będąc niepełnoletnim.

Amnesty International wzywała gubernatora Ricka Perry do zniesienia barbarzyńskiej praktyki egzekucji nieletnich przestępców, zaczynając od odłożenia egzekucji Beazleya na 30 dni, dając czas Radzie na zmianę decyzji. Na apel Amnesty International, by słać petycje do Teksaskiej Rady Ułaskawień odpowiedziały tysiące ludzi. Do kampanii przyłączył się też m.in. arcybiskup Desmond Tutu.

Już podczas rozprawy szereg świadków świadczyło na korzyść Napoleona Beazley. Nauczyciele, koledzy ze szkoły, znajomi, sąsiedzi pozytywnie wypowiadali się o swoich doświadczeniach ze znajomości z czarnoskórym Beazleyem. Nie był on nigdy wcześniej aresztowany ani karany. Ostatecznie Beazleya skazano na karę śmierci za zabójstwo białego mężczyzny Johna Luttinga w mieście Tyler w stanie Teksas w 1995 roku. Ofiara była ojcem sędziego federalnego. Z tego też powodu 3 sędziów federalnych Sądu Najwyższego zrezygnowało z wzięcia udziału w rozpatrywaniu apelacji Beazleya latem zeszłego roku.

Stan Teksas wiedzie w smutnej statystyce egzekucji nieletnich przestępców – 8 osób zostało straconych od 1990 roku. Trzech kolejnych czeka na stracenie tego lata. Są to T.J. Jones i Toronto Patterson, których egzekucje planowane są na sierpień 2002 roku.

Amnesty International wyraża głębokie wyrazy współczucia dla rodziny pana Luttiga. Jednocześnie podkreśla, iż stosowanie kary śmierci niezgodne jest z prawem międzynarodowym, gdyż odbiera człowiekowi jego podstawowe prawo – prawo do życia. W roku 2001 zanotowano ogromny wzrost egzekucji – w 31 krajach stracono ponad 3048 osób. Jest to ponad dwa razy więcej niż w roku 2000, kiedy liczba odnotowanych egzekucji wynosiła 1457.

Amnesty International wydała raport na temat karania nieletnich przestępców
Too Young to Vote, Old Enough to be Executed.
Dostępny jest też raport pt.
Death Penalty Worldwide: Developments in 2001

Tematy