-Jak będzie wyglądało to niezachwiane zaangażowanie w czwartkowy wieczór, o godzinie 6 w celi śmierci w Oklahomie–, pyta Amnesty International. -W momencie, gdy zespół wykonujący egzekucję odbierze Scott’owi Hain’owi życie, roszczenie USA co do statusu globalnego lidera w dziedzinie praw człowieka ponownie utraci wszelką wiarygodność-.
Prawo międzynarodowe zakazuje stosowanie kary śmierci w stosunku do kogokolwiek poniżej 18 roku życia w momencie dokonania przestępstwa. Stany Zjednoczone są dziś praktycznie jedynym krajem, który gotowy jest lekceważyć tą zasadę.
-Scott Hain ma zostać czwartym młodocianym przestępcą, na którym wykonany będzie wyrok śmierci na świecie w okresie ostatnich 12 miesięcy-, zauważyła Amnesty International. -Wszystkie egzekucje odbyły się właśnie w USA-.
Scott Hain stanie się również 18-tym młodocianym przestępcą na świecie, na którym dokonana zostanie egzekucja w ciągu ostatnich 6 lat. Wszyscy, prócz 5 zostali zgładzeni w kraju, którego prezydent wielokrotnie podkreślał zaangażowanie na rzecz rządów prawa.
W poniedziałek, w dzień publikacji raportów amerykańskiego Departamentu Stanu o respektowaniu praw człowieka w innych krajach, Sekretarz Stanu Colin Powell odwoływał się do -uroczystej przysięgi- Prezydenta Bush’a, -iż USA zawsze będą broniły nie podlegających dyskusji wymogów odnośnie ludzkiej godności-.
-Przetrzymywanie młodocianego przestępcy przez 15 lat, po to jedynie, by przypiąć go do łóżka i wstrzyknąć truciznę – w jaki sposób ma to wspierać zasadę ludzkiej godności– zapytała Amnesty International, zauważając, iż zeszłego października czterech sędziów Sądu Najwyższego określiło egzekucje więźniów, którzy popełnili zbrodnie przed osiągnięciem wieku 18 lat, za -relikt przeszłości- i -zawstydzającą praktykę-.
Także w październiku, Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka stwierdziła, iż poprzez ciągłe stosowanie tej praktyki, Stany Zjednoczone naruszały normę prawa międzynarodowego, która obowiązuje wszystkie państwa. Stwierdziła, iż -zaakceptowanie tej normy przekracza polityczne i ideologiczne granice-, oraz dodała, że jej naruszenia zostały powszechnie potępione przez społeczność międzynarodową. Rozliczne rezolucje i oświadczenia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywały do zrywania z egzekucjami młodocianych przestępców.
Tło
USA uśmierciły 21 młodocianych przestępców, odkąd egzekucje wznowiono w 1977 roku, kolejnych 80 więźniów oczekuje na egzekucję za zbrodnie, których dokonali w wieku 16 lub 17 lat. Stan Oklahoma przeprowadził egzekucję Sean’a Sellers’a za przestępstwo, które popełnił w wieku 16 lat. Scott Hain jest kolejnym młodocianym przestępcą oczekującym na wykonanie wyroku w Oklahomie, gdzie więźniowie przebywają w warunkach naruszających standardy międzynarodowe. Faktycznie umieszczeni pod ziemią więźniowie ograniczeni są do swych cementowych cel nawet do 24 godzin bez dostępu do naturalnego światła słonecznego czy świeżego powietrza.
Scott Hain i Robert Lambert zostali skazani na śmierć za zamordowanie w 1987 roku Michael’a Houghton’a and Laury Sanders. Mimo, iż władze nadal starają się o egzekucję Roberta Lambert’a, może być on już chroniony zeszłorocznym wyrokiem Sądu Najwyższego, stwierdzającym, iż egzekucja osób niepełnosprawnych umysłowo jest niekonstytucyjna. Decyzja ta nadeszła 13 lat po tym, jak ONZ nalegał na podjęcie takiej decyzji przez wszystkie kraje.
W poniedziałek Zarząd Ułaskawień i Zwolnień Warunkowych stanu Oklahoma głosował w stosunku 5-0, by odrzucić ułaskawienie Scott’a Hain’a. Amnesty International wciąż apeluje do gubernatora Brada Henry’ego, by ten powstrzymał egzekucję, która ma być wykonana o 6 wieczorem 3 kwietnia 2003 roku w Stanowym Zakładzie Karnym Oklahomy w McAlester.