USA: rząd powinien przedłużyć wizę obrończyni praw człowieka z Pakistanu – Amnesty International

USA: rząd powinien przedłużyć wizę obrończyni praw człowieka z Pakistanu

Organizacja wystosowała także zapytanie do władz USA o dokładne przyczyny unieważnienia wizy. Pomimo prośby Amnesty International o precyzyjne wyjaśnienie na jakiej podstawie cofnięto wizę, żadna odpowiedź nie nadchodzi. Amina Masood została zaproszona przez Amnesty International do wygłoszenia przemówień w Europie i USA w ramach kampanii dotyczącej wymuszonych zaginięć w Pakistanie.

-To bardzo zaskakujące, że władze USA uznają, że Amina Masood zagraża bezpieczeństwu USA-, powiedział Sam Zarifi, Dyrektor Amnesty International w Azji Południowo-Wschodniej. -Ponad trzy lata po kampanii prowadzonej pokojowo, niestrudzenie i z wielką godnością, mającej na celu zarówno wymuszenie na rządzie Pakistanu ujawnienia losu i miejsc pobytu setek zaginionych – włącznie z jej mężem Masoodem Janjua- jak i potępienie aktów terroru.

Ambasada amerykańska w Islamabadzie wydała wizę Aminie Masood 12 sierpnia. Jednakże przed wejściem na pokład samolotu do Waszyngtonu 13 września urzędnicy ambasady poinformowali ją, że jej wiza została unieważniona i ostrzegli ją, że jeśli wejdzie na pokład samolotu, nie zostanie wpuszczona na teren USA i zostanie deportowana do Pakistanu.

Urzędnicy ambasady oświadczyli jej, że cofnięto jej wizę na podstawie Paragrafu 212(a) 3 Ustawy o Imigracji i Narodowości Stanów Zjednoczonych, która obejmuje -względy bezpieczeństwa i pokrewne-. Fragment ten związany jest z działaniami takimi jak szpiegostwo, sabotaż i działalność terrorystyczna.
Amnesty International apeluje również do władz USA o współpracę z nowym rządem pakistańskim w celu wyjaśnienia wszystkich przypadków wymuszonych zaginięć i upewnienia się, że praktyka ta została zakończona.

-Rząd USA musi zyskać pewność, że to koniec wsparcia oraz tolerancji dla aktów wymuszonych zaginięć w Pakistanie. Wielu spośród tych, którzy byli sekretnie przetrzymywani w Pakistanie, mówi, że byli przesłuchiwani przez pakistańskie agencje wywiadowcze ale również przez zagraniczne-, powiedział Sam Zarifi.
-W czasie gdy wzrastają nastroje antyamerykańskie w Pakistanie i gdy wielu Pakistańczyków obwinia rząd USA o popieranie praktyk wymuszonych zaginięć i innych przejawów łamania praw człowieka w ich kraju, rząd USA powinien przedłużyć wizę Aminie Masood-.

Tło:

Amina Masood jest współzałożycielką i przewodniczącą Obrony Praw Człowieka, pakistańskiej organizacji walczącej o uwolnienie zaginionych. Przemawia w imieniu 563 rodzin zaginionych.

Została współzałożycielką grupy, po tym jak jej mąż Masood Janjua został zatrzymany podczas podróży autobusem trzy lata temu. Jego los i miejsce pobytu pozostają nieznane.

Odkąd Pakistan przyłączył się do ogłoszonej przez USA -wojny z terroryzmem- pod koniec 2001, setki ludzi podejrzanych o działalność terrorystyczną lub powiązania z grupami nacjonalistycznymi stały się ofiarami wymuszonych zaginięć. Zostali arbitralnie zatrzymani i przetrzymywani w tajnych więzieniach. Odmówiono im dostępu do sądów, pomocy prawnej, kontaktu z rodzinami i zostali wyjęci spod jakiejkolwiek ochrony prawa. Są oni ofiarami wymuszonych zaginięć.  Większość z nich, jeśli nie wszyscy, była torturowana albo w inny sposób źle traktowana.

Przez ostatnie kilka tygodni Amina Masood poruszała kwestię wymuszonych zatrzymań na spotkaniach z członkami rządów Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii oraz przed Radą Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Tłumaczenie Łukasz Ponikiewski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3427