USA straciły Troya Davisa – Amnesty International

USA straciły Troya Davisa

Amnesty International potępia decyzję władz stanu Georgia o wykonaniu kary śmierci na Troyu Davisie. W tym samym dniu na świecie wykonano egzekucje w Iranie i w Chinach.

Troy Davis przebywał w celi śmierci od 1992 r.. Został stracony przez śmiertelny zastrzyk w więzieniu stanowym w Jackson w stanie Georgia o godz. 23.08 w środę czasu amerykańskiego, a wedle czasu polskiego o 5.08 w czwartek. Wyrok wykonano pomimo licznych wątpliwości co do jego winy.

Tego samego dnia Iran powiesił 17-letniego chłopca oskarżonego o morderstwo popularnego atlety, pomimo międzynarodowego zakazu wykonywania egzekucji na osobach nieletnich.

Chiny natomiast straciły Pakistańczyka oskarżonego o przemyt narkotyków mimo tego, że przemyt narkotyków nie jest zaliczany do -najbardziej ciężkich przestępstw- wedle prawa międzynarodowego.

– To wyjątkowo smutny dzień dla praw człowieka na całym świecie. Przez stracenie tych osób kraje te czynią krok wstecz na drodze ku całkowitemu zniesieniu kary śmierci – mówi Guadalupe Marengo, zastępca dyrektora ds. Ameryk w Amnesty International.

– Kraje, które utrzymują karę śmierci, często twierdzą, że ich korzystanie z tej kary jest w zgodzie z prawem międzynarodowym. Te ostatnie wyroki jasno pokazują, że twierdzenia tych państw są nieprawdą – dodała.

Działacze i działaczki Amnesty International z ogromnym poświęceniem sprzeciwiali się karze śmierci w ostatnich dniach. Około milina podpisów zostało wysłanych w imieniu Troya Davisa do władz Georgii z apelem odwołania egzekucji. Różnego rodzaju akcje zostały zorganizowane na całym świecie. 19 września Amnesty International Polska, Grupa Horyzont – Przeciw Karze Śmierci i Halina Bortnowska zorganizowali akcję czuwania pod ambasadą USA w Warszawie.

Troya Davisa oskarżono w 1991 r. za zabójstwo policjanta Marka Allena Macphaila w Savannah, w stanie Georgia. Nie przedstawiono jednak żadnych dowodów rzeczowych udowadniających jego winę. Również zeznania świadków były nieścisłe, gdyż wielu z nich zmieniało je na przestrzeni lat twierdząc, że wcześniej zeznawało pod przymusem policji.

Irański nastolatek, Alireza Molla-Soltani, został powieszony w środę rano w miejscu publicznym przed tłumem ludzi w mieście Karaj. Został on skazany na śmierć za zabójstwo Ruhollaha Dadashiego, popularnego atlety, 17 czerwca, po kłótni na drodze samochodowej. Lokalna prasa donosiła, że nastolatek twierdził, że spanikował i dźgnął Ruhollaha Dadashiego nożem, kiedy ten go zaatakował.

Zahid Husain Szah, który został aresztowany w 2008 r. za przemyt narkotyków, został stracony w środę przez podanie śmiertelnego zastrzyku.

Tego samego dnia stracono w Stanach Zjednoczonych w Huntsville, w Teksasie Lawrence-a Brewera. Został skazany na śmierć w czerwcu 1998 r. za swoją rolę w zabójstwie Jamesa Byrda Juniora.

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci w każdym przypadku, bez wyjątku.

– Kara śmierci jest przejawem kultury przemocy, a nie jej rozwiązaniem – mówi Guadalupe Marengo.

– Miejmy nadzieję, że te wstrząsające egzekucje zdopingują działaczy Amnesty International do dalszej walki przeciwko karze śmierci – dodaje.

Ponadto oprócz takich krajów jak Stany Zjednoczone, Chiny, Iran, kampania Amnesty International przeciwko karze śmierci skupia się również na Białorusi.

Amnesty International razem z Centrum Praw Człowieka -Wiosna-, białoruską organizacją pozarządową, wzywa prezydenta Aleksandra Łukaszenkę do zniesienia kary śmierci i odwołania wyroków na wszystkich osobach skazanych, przebywających obecnie w celach śmierci.
Ponad 400 osób zostało straconych od czasu, kiedy Białoruś odzyskała niepodległość w 1991 r.

Po 2009 r., kiedy nie wykonano żadnej egzekucji, w 2010 stracono dwóch mężczyzn, a trzy osoby zostały skazane śmierć. Dwie osoby najprawdopodobniej zostały stracone między 14 a 19 lipca 2011 r., jednak nie było dotąd oficjalnego potwierdzenia ich śmierci. Białoruś jest ostatnim krajem w Europie i wśród byłych krajów ZSRR wykonującym egzekucje.

– Nadszedł czas by Stany Zjednoczone, Chiny, Iran i Białoruś zdały sobie sprawę jak bardzo są osamotnione na świecie – mówi Guadalupe Marengo.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

2229