USA: Wnioski Senatu potwierdzają potrzebę powołania pełnoprawnej komisji śledczej – Amnesty International

USA: Wnioski Senatu potwierdzają potrzebę powołania pełnoprawnej komisji śledczej

Komisja doszła m.in. do wniosku, że decyzja Prezydenta George-a W. Busha o odmowie przyznania więźniom ochrony wymaganej przez Konwencję Genewską stanowiła nadużycie. Komisja stwierdziła również, że autoryzacja przez byłego Sekretarza Obrony dla -agresywnych- technik stosowanych w Guantanamo pod koniec 2002, takich jak rozbieranie, zakapturzenie oraz deprawacja sensoryczna, wpłynęły na strategie przesłuchań w Afganistanie, a później w Iraku.
Komisja ujawniła jedynie -streszczenie kierownicze- oraz wnioski ze swojego raportu. Reszta pozostaje tajna.
-Wnioski z tego śledztwa wskazują na potrzebę powołania skrupulatnej komisji śledczej do spraw nadużyć w -wojnie z terroryzmem-, jak również wniesienie oskarżenia przeciwko wszystkim osobom, przeciwko którym, według prawa narodowego lub międzynarodowego, istnieją dowody o przestępstwo kryminalne, niezależnie od stanowiska lub pozycji danej osoby- stwierdziła Susan Lee, Dyrektor Programu Amnesty International ds. Obu Ameryk.
-Należy pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy autoryzowali tortury i inne bezprawne zachowania w czasie -wojnie z terroryzmem-. Powołanie i funkcjonowanie komisji śledczej nie może polegać na blokowaniu lub opóźnianiu wnoszenia oskarżeń przeciwko którejkolwiek z osób, przeciwko którym jest już wystarczająco dużo dowodów o popełnienie przestępstwa.
Międzynarodowe prawo wymaga od USA poszanowania i ochrony praw człowieka, przeprowadzenia dokładnego śledztwa w sprawie każdego przypadku pogwałcenia tych praw, oraz postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości, bez względu na obecny lub były poziom sprawowanego przez nich urzędu. Zgodnie z prawem międzynarodowym, ofiary naruszeń praw człowieka mają prawo do skutecznego dostępu do zadośćuczynienia.
Tłumaczenie Bartek Kumanek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

3263