USA/IRAK: Nie w imieniu praw człowieka – Amnesty International

USA/IRAK: Nie w imieniu praw człowieka

W materiałach dostarczonych prasie znalazło się wiele odniesień do publikowanych przez lata raportów Amnesty International opisujących sytuację praw człowieka w Iraku.

-Po raz kolejny raporty o przestrzeganiu praw człowieka z jakiegoś kraju służą legitymizacji akcji militarnych- – mówi Amnesty International.

-Stany Zjednoczone i inne zachodnie rządy przymykały oko na doniesienia Amnesty International o powszechnym łamaniu praw człowieka podczas wojny Iran-Irak, a także ignorowały kampanię prowadzoną w imieniu tysięcy nieuzbrojonych kurdyjskich cywilów zabitych w 1998 w czasie ataków na Halabja.

Życie i bezpieczeństwo cywilów musi być główną troską w każdej akcji podjętej w celu rozwiązania obecnego konfliktu humanitarnego.

Doświadczenie poprzednich zbrojnych interwencji w Zatoce pokazało, że zbyt często ludność cywilna staje się ofiarą nieszczęśliwych wypadków w czasie wojny.

W czasie akcji militarnych istnieje poważnie zagrożenie olbrzymiej migracji uchodźców oraz przemieszczania się tysięcy ludzi wewnątrz kraju. Humanitarny kryzys może wybuchnąć z powodu trudności lub niemożliwości zapewnienia podstawowych dostaw jedzenia, lekarstw oraz z powodu zniszczenia cywilnej infrastruktury.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5176