UWAGA KLIMAT! Weź udział w globalnym projekcie – Amnesty International

UWAGA KLIMAT! Weź udział w globalnym projekcie

UWAGA KLIMAT! Jak zmiany klimatu wpływają na prawa człowieka?

Weź udział w globalnym projekcie i działaj lokalnie na rzecz naszej planety i praw człowieka!

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki oraz młodzież szkolną do udziału w projekcie, którego celem jest rozwijanie świadomości o wpływie globalnego ocieplenia na podstawowe prawa i wolności człowieka. Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatu mają katastrofalne konsekwencje dla środowiska naturalnego, różnorodności biologicznej i naszej planety. Jednak globalne ocieplenie to również ogromne zagrożenie dla praw człowieka całej ludzkości. Zmiany klimatu zwiększą i pogłębią istniejące nierówności, a ich skutki będą z czasem rosnąć i pogłębiać się, rujnując przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. Dlatego podejmij działania już teraz i weź udział w projekcie Amnesty International!

Ucz się:

Przystępując do projektu, otrzymasz pakiet materiałów edukacyjnych, które podpowiedzą, jak w aktywny i angażujący sposób rozwijać wiedzę młodych ludzi o prawach człowieka, zrównoważonym rozwoju i zmianach klimatu:

  • “Jak zmiany klimatu wpływają na prawa człowieka” to 7-dniowy kurs na Instagramie, który rozpocznie się 5 października. Nanolearning, czyli koncepcja nauczania poprzez bardzo małe i samowystarczalne fragmenty nauki, to świetna propozycja na czas edukacji zdalnej. Tematykę kursu i wasze refleksje po wykonaniu jego poszczególnych elementów możecie omawiać wspólnie – w klasie. Dzięki udziałowi w kursie zdobędziecie wiedzę o skutkach zmian klimatu i ich powiązaniach z prawami człowieka. Poznacie też obrońców i obrończynie praw człowieka z różnych kontynentów i dowiecie się, kto jest odpowiedzialny za kryzys klimatyczny i co trzeba zrobić, by go powstrzymać!
  • “Globalne lekcje dla zrównoważonego świata” to pakiet scenariuszy zajęć, które zabiorą was w edukacyjną podróż w głąb problematyki praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, migracji i zmian klimatu. W ramach aktywności zaproponowanych w scenariuszach młodzi ludzie zdobędą też podstawowe umiejętności prowadzenia lokalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i praw człowieka, a także rozwiną postawy otwartości i szacunku dla innych ludzi, bez względu na to, kim są, gdzie mieszkają i w co wierzą.

Angażuj:

Zachęć młodzież do aktywnego uczestnictwa w naszym kursie. Komentujcie i udostępniajcie treści, dzielcie się swoim doświadczeniem z kolegami i koleżankami. Przekonajcie jak najwięcej osób do wzięcia odpowiedzialności za naszą planetę i jej mieszkańców, zmotywujcie je do przeciwdziałania zmianom klimatu i obrony praw człowieka! Pomogą wam w tym kolorowe wlepy, edukacyjne plakaty i przypinki, które wyślemy wszystkim szkołom i grupom zaangażowanym w projekt!

Zmieniaj:

Zaplanuj i zorganizuj z młodzieżą w swojej szkole lub społeczności akcję uświadamiającą zagrożenia związane ze zmianami klimatu i zachęcającą do podjęcia działań. Możecie np. spróbować przekonać dyrekcję szkoły, aby wdrożyła bardziej prośrodowiskowe rozwiązania, zaapelować do władz lokalnych o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych albo zachęcać ludzi do podpisywania naszej petycji w sprawie zmian klimatu. Możecie też wymyślić coś innego, ale koniecznie podzielcie się z nami na Instagramie, zróbcie relację, nagrajcie film. Najciekawsze pomysły nagrodzimy podczas Tygodnia Globalnej Edukacji ekologicznymi gadżetami dla młodzieży i zestawem koszy do segregacji śmieci (odpicowanych w naszych kolorach!), które będzie można ustawić w klasie lub na szkolnym korytarzu!

Kogo zapraszamy?

Nasze materiały zostały opracowane z myślą o osobach powyżej 13 roku życia, dlatego do udziału w projekcie zachęcamy w szczególności nauczycieli i nauczycielki pracujące z młodzieżą ze starszych klas szkoły podstawowej i szkoły średniej. Projekt może być realizowany przez grupy młodzieży działającej również poza szkołą – do współpracy zapraszamy więc również biblioteki, domy kultury i inne organizacje oraz grupy nieformalne!

Jak wziąć udział w projekcie?

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego: https://www.surveymonkey.com/r/uwagaklimat. W razie pytań prosimy o kontakt z Michałem Kłopockim: michal.klopcki@amnesty.org.pl, 601 760 430. Na zgłoszenia czekamy do 1 października 2020.

Jak zmiany klimatu wpływają na prawa człowieka? POBIERZ PDF >>>

Powyższe działania odbywają się w ramach projektu “START THE CHANGE! Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie” współfinansowanego przez Komisję Europejską”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
81658