Uwięzienie aktywistów, w tym dyrektorki Amnesty, to potężny cios dla praw w Turcji – Amnesty International

Uwięzienie aktywistów, w tym dyrektorki Amnesty, to potężny cios dla praw w Turcji

Przetrzymywanie w areszcie tymczasowym 6 obrońców praw człowieka jest zniewagą dla sprawiedliwości i kolejnym działaniem w ramach represji po nieudanym puczu, powiedziała Amnesty International.

Dyrektorka Amnesty International w Turcji, Idil Eser, która jest jedną z osób, które wciąż przebywają w areszcie, została aresztowana 5 lipca wraz z 9 innymi obrońcami praw człowieka podczas udziału w szkoleniu. Cztery osoby zwolniono za kaucją dzisiaj we wczesnych godzinach porannych, ale wciąż toczy się wobec nich śledztwo. Wszystkie 10 osób jest podejrzanych o „popełnienie przestępstwa w imieniu organizacji terrorystycznej nie będąc jej członkiem”. Sześć osób, które nadal przebywają w areszcie, dołączyły za kratami do Tanera Kiliça, prezesa tureckiej sekcji Amnesty International.

– Tureccy prokuratorzy mieli 12 dni żeby ustalić oczywiste: że tych 10 aktywistów jest niewinnych. Decyzja o kontynuowaniu postepowania pokazuje, że prawda i sprawiedliwość stały się czymś obcym w Turcji – powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

– To nie jest uzasadnione dochodzenie, to politycznie motywowane polowanie na czarownice, które zapowiada przerażającą przyszłość dla praw w Turcji.

Wśród dziwnych oskarżeń jest próba powiązania Idil Eser z 3 różnymi organizacjami terrorystycznymi poprzez jej pracę dla Amnesty International. Wniosek prokuratora o pozostawieniu jej w areszcie tymczasowym nawiązuje do dwóch kampanii Amnesty International, choć Amnesty Turcja nie była autorem żadnej z nich, a jedna z kampanii była prowadzona zanim Idil Eser dołączyła do organizacji.

Oskarżenia wobec İlknur Üstün z Women’s Coalition, którą zwolniono za kaucją, dotyczą wystosowania prośby „do ambasady” o sfinansowanie projektu dotyczącego „równości płci, udziału w opracowaniu stanowisk i raportowaniu”.

– Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że obrona praw człowieka stała się w Turcji przestępstwem. To moment prawdy, dla Turcji i dla społeczności międzynarodowej – dodał Salil Shetty.

– Przywódcy innych państw muszą przestać gryźć się w język i udawać, że mogą wrócić do codziennych zajęć. Muszą wywrzeć presję na tureckie władze, by zamknąć śledztwo oraz natychmiast i bezwarunkowo uwolnić obrońców praw człowieka.

W czwartek 20 lipca o 18:00 na Krakowskim Przedmieściu 19 odbędzie się demonstracja Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Chiny: Opublikowany wreszcie raport ONZ powinien doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

13844