#uwolnijprawde o tajnych więzieniach CIA w Polsce – Amnesty International

#uwolnijprawde o tajnych więzieniach CIA w Polsce

- Polska powinna pierwsza ujawnić prawdę o programie tajnych więzień CIA - twierdzi Amnesty International. Dzisiaj wystartowała międzynarodowa kampania Amnesty International "Uwolnij prawdę", która wzywa polskie władze do przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce i pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych tortur.

Amnesty International uruchomiła specjalną stronę www.uwolnijprawde.pl. Znajdujace się na niej infografiki przedstawiają w przystępny sposób różne aspekty sprawy tajnych więzień CIA w Polsce. Od międzynarodowego kontekstu, przez szczegóły dochodzenia w Polsce, doniesienia medialne i opinie polityków. Każdy może również podpisać się pod petycją skierowaną do Donalda Tuska, aby śledztwo zostało doprowadzone do końca, jego wyniki zostały upublicznione, a winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Kampania będzie mobilizowała ludzi do działań w mediach społecznościowych, np. Facebook, Twitter, Instagram, przy użyciu hasła #uwolnijprawde.

Bardzo wiele faktów na temat tajnych więzień CIA jest już znanych i nie ma żadnych wątpliwości o naruszeniach praw człowieka, do jakich doszło w Polsce – mówi Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International. – Nadszedł czas, by Polska dała przykład światu i jako pierwsza uwolniła prawdę o tajnych więzieniach CIA.

Według badania przeprowadzonego przez SW Research 82% Polaków uważa, że sprawa tajnych więzień CIA w Polsce powinna zostać wyjaśniona. Aż 78% badanych stwierdziło, że osoby odpowiedzialne za złamanie konstytucji i naruszenie praw człowieka powinno się pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

Polska jest w centrum zainteresowania od 2005 roku. Polskie władze oskarżone są o udział w programie tajnych więzień amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Podejrzani o terroryzm byli w nich przetrzymywani i torturowani w latach 2002-2005. Polskie śledztwo, owiane tajemnicą, wciąż trwa. Rozpoczętemu w 2008 roku dochodzeniu towarzyszyły nagłe zmiany prokuratorów prowadzących sprawę, niewyjaśnione przeniesienie śledztwa z Warszawy do Krakowa, a także skargi dwóch pokrzywdzonych, którzy nie mogą w pełni uczestniczyć w postępowaniu. Pojawiły się również oskarżenia o wpływ sił politycznych na przebieg śledztwa.

Kampania związana jest z raportem Amnesty International Uwolnić prawdę: Udział Polski w programie tajnych więzień CIA, który opublikowany zostanie 12 czerwca.

Jak uwolnić prawdę? Więcej na: www.uwolnijprawde.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1819