Używanie programu Pegasus do inwigilowania polityków stanowi zagrożenie dla społeczeństwa obywatelskiego – Amnesty International

Używanie programu Pegasus do inwigilowania polityków stanowi zagrożenie dla społeczeństwa obywatelskiego

Potwierdzając niezależne ustalenia Amnesty International, zgodnie z którymi oprogramowanie szpiegowskie Pegasus zostało użyte do zhakowania telefonów senatora Krzysztofa Brejzy, w czasie kiedy był on szefem kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej w 2019 r., Anna Błaszczak-Banasiak, Dyrektorka Amnesty International w Polsce, powiedziała:

“Te ustalenia są szokujące, ale nie zaskakujące. Budzą one poważne obawy nie tylko w kontekście polityków, ale też całego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę utrzymujące się obawy dotyczące przestrzegania przez polski rząd praw człowieka i zasad praworządności”.

„Amnesty International udokumentowała liczne ataki rządu na sędziów i prokuratorów, którzy zgłaszali obawy dotyczące niezależności sądownictwa. Wobec części z nich wszczynano postępowania dyscyplinarne, a nawet karne, po prostu za wykonywanie swojej pracy”.

„Amnesty International udokumentowała również ataki na aktywistów i protestujących, w tym działaczy i działaczek na rzecz praw kobiet i praw osób LGBTI, poprzez podważanie ich prawa do wolności słowa i wolności zgromadzeń, a także wszczynanie przeciwko nim postępowań karnych”.

„To właśnie ten kontekst, sprawia, że ustalenia Amnesty International są szczególnie istotne i wymagają natychmiastowego zobowiązania ze strony rządu do zaprzestania wszelkich form inwigilacji, które naruszają prawa człowieka”.

„Pomimo doniesień medialnych, że rząd Izraela wstrzymał eksport oprogramowania NSO do grupy krajów, w tym Polski, najprawdopodobniej nie wpłynie to na już na istniejące licencje i użytkowanie Pegasusa w Polsce”.

“Ta sytuacja po raz kolejny podkreśla pilną potrzebę zobowiązania rządu do powstrzymania wszelkich form inwigilacji, które naruszają prawa człowieka oraz potrzebę wprowadzenia globalnego moratorium na eksport, sprzedaż, przekazywanie i używanie sprzętu do inwigilacji, dopóki nie zostaną wypracowane odpowiednie zabezpieczenia prawne zgodne ze standardami prawami człowieka”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zaprzestania bezprawnej inwigilacji

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

128241