Węgry: Władze muszą zakończyć bezprecedensowe ataki na organizacje pozarządowe – Amnesty International

Węgry: Władze muszą zakończyć bezprecedensowe ataki na organizacje pozarządowe

Kanclerz Angela Merkel musi wezwać węgierskie władze do zaprzestania bezprecedensowych ataków na organizacje pozarządowe - stwierdza Amnesty International w opublikowanym raporcie, który zbiegł się z wizytą kanclerz na Węgrzech w tym tygodniu.

Nowy raport Amnesty International Plecami do ściany: Społeczeństwo obywatelskie pod presją na Węgrzech opisuje ataki węgierskich władz na organizacje pozarządowe w ostatnim roku. Obejmują one publiczne oczernianie, śledztwa kryminalne, przeszukiwanie biur, rekwirowanie sprzętu i motywowany politycznie audyt, który może ostatecznie prowadzić do zamknięcia organizacji.

– Ataki węgierskich władz na organizacje pozarządowe mają wszystkie znamiona polowania na czarownice. Przywódcy UE powinni być bardzo zaniepokojeni, że praktyki powszechne w Rosji zyskują poparcie w państwie członkowskim UE – powiedział John Dalhuisen, Dyrektor Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.

W maju 2014 roku rządowi funkcjonariusze zaczęli oskarżać szereg organizacji pozarządowych o bycie “opłacanymi politycznymi aktywistami”, którzy “próbują wymusić obce interesy” na Węgrzech. Działania te były echem tłumienia przez Rosję aktywności organizacji finansowanych z zagranicznych źródeł. Poza stygmatyzującą retoryką polityków i wrogimi publikacjami próbujących zdyskredytować organizacje w oczach opinii publicznej, rząd nakazał kontrolę 59 organizacji pozarządowych otrzymujących lub dystrybuujących dotacje z funduszy norweskiego rządu.

– To był motywowany politycznie audyt poprzedzony wypowiedziami premiera i innych urzędników państwowych stwierdzających “winę” organizacji bez żadnych dowodów przestępstw czy nadużyć finansowych – powiedział John Dalhuisen.

Po nieokreślonych zarzutach karnych wystosowanych przez audytorów, policja rozpoczęła dochodzenie w sprawie domniemanych przestępstw w związku z finansowaniem organizacji pozarządowych, a następnie wtargnęła do siedzib dwóch organizacji i domu jednego pracownika, rekwirując komputery, serwery i dokumenty. 23 stycznia Sąd Rejonowy w Budzie stwierdził, że przeszukanie i zarekwirowanie sprzętu było bezprawne z powodu braku ustalenia podejrzenia przestępstwa zanim zostały one przeprowadzone.

Cztery organizacje pozarządowe stoją obecnie przed postępowaniami sądowymi, które mogą doprowadzić do utraty numerów rejestracji podatkowej i zamknięcia ich działalności.

– Polowanie na czarownice prowadzone przez węgierski rząd to zła wiadomość dla każdego, kto wypowiada się przeciw łamaniu praw człowieka, korupcji i homofobii. Węgierskie władze muszą zatrzymać tę kampanię przeciwko niezależnym krytycznym głosom, a  kanclerz Angela Merkel i inni przywódcy UE wywrzeć presję – powiedział John Dalhuisen.

Pełna treść raportu po angielsku

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

1237