Władze Autonomii Palestyńskiej: uprowadzenia muszą się skończyć, a francuski pracownik telewizji Mohammed al-Ouati musi zostać natychmiast uwolniony – Amnesty International

Władze Autonomii Palestyńskiej: uprowadzenia muszą się skończyć, a francuski pracownik telewizji Mohammed al-Ouati musi zostać natychmiast uwolniony

AI Index: MDE 21/011/2005
Mohammed al-Ouati, obywatel Francji pochodzący z Algierii, został pojmany przez uzbrojonych Palestyńczyków przed swoim hotelem w mieście Gaza, kiedy wracał do hotelu z trzema kolegami z pracy. Trzech uzbrojonych mężczyzn wepchnęło go do samochodu, celując do niego z broni i zabrało w nieznane miejsce. Żadna ze zbrojnych grup palestyńskich nie przyznała się dotąd do tego uprowadzenia.

Bandyci próbowali także schwytać trzech pozostałych kolegów Mohammeda al-Ouatiego, którzy także są obywatelami Francji i pracownikami France 3. Potwierdzili oni, iż bandyci nie mieli na sobie masek.

Uprowadzenie Mohammeda al-Ouatiego jest kolejnym tego typu przestępstwem dokonanym w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez uzbrojone grupy palestyńskie i uzbrojonych Palestyńczyków. Jedynie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy co najmniej dwanaście osób zostało uprowadzonych w Strefie Gazy, większość z nich to obcokrajowcy. Wszyscy zostali uwolnieni w ciągu kilku godzin i wrócili cali i zdrowi. Jednak Mohammed al-Ouati jest już przetrzymywany od trzech dni, czyli dłużej niż którykolwiek z dotąd uprowadzonych.
Do osób uprowadzonych w ubiegłych tygodniach należy kilku pracowników ONZ i innych organizacji humanitarnych, zarówno obcokrajowców, jak i Palestyńczyków. Takie działania naruszają prawo międzynarodowe. Uprowadzanie dziennikarzy i pracowników mediów stanowi także wyraźny atak na wolność słowa i informacji, które są podstawą praw człowieka.
Amnesty International wzywa do uwolnienia Mohammeda al-Ouatiego i nie robienia mu krzywdy. Organizacja wzywa wszystkie zbrojne grupy palestyńskie do zaprzestania uprowadzeń.
Amnesty International ponownie wzywa władze Autonomii Palestyńskiej, żeby przedsięwzięły natychmiastowe kroki w celu uwolnienia Mohammeda al-Ouatiego, postawienia osób odpowiedzialnych za jego porwanie przed sądem i przedsięwzięcia konkretnych kroków, które zapobiegną kolejnym nadużyciom dokonywanym przez zbrojne grupy palestyńskie.
Tłumaczenie: Róża Zielnik

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4309