Włochy nie mogą dopuścić do ułaskawienia byłego agenta CIA zaangażowanego w program uprowadzeń – Amnesty International

Włochy nie mogą dopuścić do ułaskawienia byłego agenta CIA zaangażowanego w program uprowadzeń

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano musi odrzucić prośbę byłego agenta CIA o ułaskawienie, skazanego za przestępstwa popełnione w tymże kraju w ramach programu uprowadzeń przeprowadzonego przez Stany Zjednoczone, mówi Amnesty International.

Robert Seldon Lady, który obecnie rzekomo znajduje się znów w Stanach Zjednoczonych, napisał do prezydenta Włoch z prośbą o ułaskawienie. Włoski sąd uprzednio skazał go zaocznie, zasądzając karę dziewięciu lat więzienia za udział w uprowadzeniu Abu Omara z Mediolanu w 2003 roku.

-Jest to osoba, która przyznaje się do wzięcia udziału w porwaniu, wskutek którego człowiek został wysłany do więzienia w Egipcie, gdzie był torturowany. Robert Seldon Lady uchylał się przed wymiarem sprawiedliwości przez 10 lat, a ułaskawienie go teraz byłoby zakomunikowaniem w bardzo niebezpieczny sposób, że nie pociąga się do odpowiedzialności osób winnych przestępstw prowadzących do wymuszonych zaginięć oraz tortur – powiedziała Julia Hall, ekspertka Amnesty International do spraw antyterroryzmu oraz praw człowieka.

W lutym 2003 roku włoskie i amerykańskie siły uprowadziły Abu Omara, egipskiego duchownego, w Mediolanie, gdzie Robert Seldon Lady był w tym czasie szefem jednostki CIA. Duchowny został nielegalnie przetransportowany z Niemiec do Kairu, gdzie był przetrzymywany w odosobnieniu. Doniesiono, że był torturowany w czasie pobytu w areszcie.

Robert Seldon Lady jest jednym z ponad dwudziestu włoskich i amerykańskich sprawców porwania, którzy zostali skazani. Otrzymał on najdłuższy wyrok spośród nich.

Zgodnie z doniesieniami włoskich mediów, list wyżej wymienionego do prezydenta Napolitano zawierał przyznanie się do udziału w porwaniu Abu Omara na rozkaz jego przełożonych oraz słowa “Nie noszę munduru, lecz byłem żołnierzem w wojnie przeciwko terroryzmowi i posiadałem immunitet”. Napisał także, że jego czyny “kontrolowane były przez bardzo ważnych funkcjonariuszy”, którzy powiadomili go, że były one zgodne z prawem Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz międzynarodowym.

Były agent CIA został zatrzymany w Panamie w lipcu tego roku. Amnesty International nalegało na jego ekstradycję do Włoch by stanął przed sądem. Zamiast tego, odesłano go do Stanów Zjednoczonych.

-Władze Stanów Zjednoczonych wielokrotnie celowo blokowały wszelkie próby pociągnięcia do odpowiedzialności każdego, kto w ramach programu ekstradycji CIA i operacji tajnych zatrzymań dopuszczał się pogwałcenia praw człowieka. Wszyscy ci, którzy brali udział w uprowadzeniu Abu Omara, w tym także Robert Seldon Lady, muszą być deportowani do Włoch aby tam stanąć przed sądem – powiedziała Julia Hall.

Wcześniej tego roku prezydent Napolitano ułaskawił Josepha Romano, oficera amerykańskich sił powietrznych, za udział w porwaniu Abu Omara. Amnesty International potępiło ten ruch jako próbę politycznego przypodobania się rządowi Stanów Zjednoczonych oraz dopuszczanie i akceptowanie bezkarności.

Tortury oraz wymuszone zaginięcia są przestępstwami wobec prawa międzynarodowego. Wszystkie państwa zobowiązane są prowadzić dochodzenie w przypadku ich popełnienia oraz, w przypadku zaistnienia wystarczających dowodów, zaskarżyć podejrzewanych o popełnienie takich czynów.

Tłumaczyła: Agnieszka Żdan

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1739