Włochy: krytyczna sytuacja migrantów z Afryki Północnej

Według władz, ponad 5000 migrantów wylądowało na włoskiej wyspie Lampedusa. Opisały one te wydarzenia jako -krytyczną sytuację humanitarną-, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch zasugerowało, że kraj ten oraz inne kraje UE powinny -zatrzymać falę tunezyjską- i zaangażowało ostatnio dodatkowe łodzie do patrolowania wybrzeży swego kraju.
Wśród rosnących napięć związanych z tą kwestią, w poniedziałkową noc włoska policja graniczna strzelała podobno do łodzi, w której znajdowali się egipscy migranci i osoby poszukujące azylu. W wyniku ostrzału ranny został sternik.
Krytyczna sytuacja humanitarna- wymaga odpowiedzi humanitarnej, a nie porządkowej– stwierdziła Nicola Duckworth, Dyrektor Programowy ds. Europy Amnesty International. –Oznacza to, że nie powinno się zawracać łodzi z migrantami i osobami poszukującymi azylu z Tunezji, Egiptu lub innego kraju Afryki Północnej. Każdy przybysz ma prawo do bycia traktowanym z godnością, do otrzymania pomocy i dostępu do sprawiedliwych procedur przyznawania azylu.-
Włoskie władze wzmocniły patrole swojego wybrzeża po fali migracji na Morzu Śródziemnym, kiedy wielu ludzi było zmuszonych do spania pod gołym niebem przez kilka dni, zanim włoskie władze ponownie otworzyły obóz przejściowy na Lampedusie. Włochy systematycznie zatrzymują nielegalnych migrantów, a w przeszłości przeprowadzały masowe wygnania, z naruszeniem prawa międzynarodowego.
Zatrzymanie powinno zawsze stanowić jedynie ostateczne rozwiązanie, a nie automatyczną reakcję. Nikt nie powinien być odsyłany przed wyjaśnieniem swojej sprawy lub wytłumaczeniem okoliczności przed odpowiednimi władzami, a z pewnością nie powinno być żadnych masowych wygnań– stwierdziła Nicola Duckworth.
Frontex, agencja Unii Europejskiej zajmująca się bezpieczeństwem granic zewnętrznych, zgodziła się odpowiedzieć na prośbę Włoch o pomoc w zatrzymaniu napływu migrantów z Afryki Północnej.
Głównym celem jakichkolwiek patroli wód krajowych czy międzynarodowych przeprowadzanych przez Włochy, Tunezję lub dowolne inne siły, takie jak Frontex, powinno być zapewnienie bezpieczeństwa osób odnajdywanych na morzu,- dodała Nicola Duckworth.
KONIEC/
Tłumaczył Bartek Kumanek