W 2013 znów Solidarni z Białorusią! – Amnesty International

W 2013 znów Solidarni z Białorusią!

Już 21 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się koncert "Solidarni z Białorusią", tradycyjnie już organizowany przez stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś (IWB).

O godzinie 19 na ustawionej w okolicach hotelu Bristol scenie pojawią się gwiazdy muzyki polskiej (Strachy na Lachy, Izrael oraz goście Vienio, Muniek Staszczyk) i białoruskiej (energetyczny Lavon Volski & Krambambula, punkowe Dzieciuki), a oprócz tego wystąpią wyjątkowi goście, którzy unaocznią nam skandaliczną postawę białoruskiego reżimu.

Z czym walczymy?

Po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku poziom represji wobec demokratycznej opozycji na Białorusi osiągnął niespotykany dotąd poziom: aresztowania działaczy, rewizje w biurach niezależnych mediów i organizacji znów znalazły się na porządku dziennym. Studenci “podejrzani” o wspieranie opozycji byli systematycznie wyrzucani z uczelni. Łukaszenka za wszelką cenę chciał uprzykrzyć codzienność osób, które nie zgadzają się z propagandą reżimu. I nadal chce. Choć wypuścił z więzień wiele osób zatrzymanych w grudniu 2010 roku, w łagrach wciąż przebywa grupa więźniów politycznych, którzy odgrywali ogromną rolę w ruchu sprzeciwu wobec rządom Łukaszenki.

Co możemy zrobić?

Czy polskie społeczeństwo powinno jakoś zareagować na odbieranie wolności Białorusinom? – Tak, i potencjalnie może to dotyczyć każdego z nas – mówi Mateusz Luft, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś (IWB) przygotowującego wielki koncert. – Na wiele sposobów my, Polacy, możemy wyrazić solidarność z Białorusinami dopominającymi się o swoją wolność, gotowymi ponieść najwyższą cenę w imię wartości zgodnych z duchem demokracji i praw człowieka. Co więcej, solidarność ta nie może ograniczać się tylko do ciepłych słów. Liczą się czyny, a może podjąć je każdy z nas, włączyć się w nasze działania i wesprzeć osoby, które tracą zdrowie i środki do życia, walcząc o godność.

Koncerty “Solidarni z Białorusią” to nie tylko giganci rocka, reggae i przeróżnych innych stylów muzycznych, lecz także wyjątkowi goście specjalni, dla których białoruskie realia i walka o wolność znaczą bardzo wiele. W tym roku pojawią się żony i córki białoruskich opozycjonistów (Nasta Daszkiewicz, Marina Adamowicz, Natalia Pinczuk, Katarzyna Autuchowicz) oraz polskie osobistości życia społeczno-politycznego (Henryka Krzywonos, Władysław Bartoszewski, Jurek Owsiak, Paweł Zalewski). Z wysokości sceny wszyscy opowiedzą widzom o obecnej sytuacji na Białorusi i dlaczego sytuacja ta nadal pozostawia wiele do życzenia.

Film “Żywie Biełaruś”

Niezapomniany koncert to główne wydarzenie warszawskiej akcji “Solidarni z Białorusią”, lecz nie jedyne. Już dzień wcześniej, w sobotę 20 kwietnia, w stolicy odbędzie się pokaz specjalny filmu Żywie Biełaruś, opowiadającego o opozycyjnych losach muzyka białoruskiego. Film zdobył już uznanie widzów i krytyków na kilku europejskich festiwalach, a występują w nim m.in. Vinsent, raperska gwiazda ubiegłorocznego koncertu, oraz znana i lubiana polska aktorka Karolina Gruszka. Tuż po pokazie odbędzie się spotkanie z rodzinami białoruskich opozycjonistów.

“SOLIDARNI” nie tylko w Warszawie

W tym roku ponownie – a to też staje się już naszą tradycją – akcja “Solidarni z Białorusią” ma wymiar ogólnopolski. Już w marcu odbyły się wydarzenia w Gdańsku, a obecnie, w kwietniu, odbędą się jeszcze również w Szczecinie.

Akcja solidarnościowa z Białorusią na trwałe wrosła w trójmiejski kalendarz kulturalny. Tegoroczna edycja przede wszystkim promowała nieugiętych artystów drugiego obiegu i odbyła się pod wspólnym hasłem Białoruska Kultura Niezależna w dniach 21-23 marca. Wydarzenia odbyły się na Uniwersytecie Gdańskim, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, a także w klubie Buffet. W debacie 21 marca, poświęconej białoruskiej kulturze zaangażowanej, udział wzięli malarka, blogerka i aktywistka Nika Sandros, menedżer artystów białoruskich w Polsce Igor Znyk oraz znana z projektu R.U.T.A. wokalistka Nasta Niakrasava, która dzień później wraz z gitarzystą i kompozytorem Pawłem Ryżkowem zagrała koncert swojego zespołu FolkRoll, zdobywcy nagrody Grand Prix na XII Festiwalu Folkowym Poskiego Radia “Nowa Tradycja 2009”, tworzącego w oparciu o autentyczne nagrania rodem z białoruskiej wsi. Nie zabrakło filmu dokumentalnego o ubiegłorocznym mińskim performance autorstwa Pawła Althamera, a także najnowszego filmu o młodej muzyce rockowej na Białorusi – “Język. Muzyka. Młodość”. 23 marca na terenie Stoczni Gdańskiej zagrał zespół Harotnica (ska/jazz/klasyka) oraz znana choćby z festiwali “Basowiszcza” i “Union of Rock” kapela B.N. (Biaz Nazwy: rock alternatywny). Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym gdańskiego Urzędu Miejskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Tegoroczny koncert w Szczecinie zaplanowany został na 19 kwietnia w szczecińskim Domu Kultury

“Słowianin” pod hasłem “Usłysz Białoruś”. Więcej informacji wkrótce na stronie ośrodka kultury: www.slowianin.org.

Pomóż białoruskim więźniom sumienia!

Poza wydarzeniami organizowanymi przez IWB Warto pamiętać o kampanii Amnesty International “Wolność dla Białorusi”, gdzie każdy może podpisać się pod petycją w obronie więźniów sumienia. Organizacja przekonuje również do wsparcia jej działań na rzecz praw człowieka na Białorusi poprzez przekazanie jej 1% swojego podatku dochodowego.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1864