Walka o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią na lotnisku Bemowo w Warszawie – Amnesty International

Walka o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią na lotnisku Bemowo w Warszawie

Amnesty International przybędzie 27 lipca na Impact Festival w Warszawie ze swoją letnią akcją. Wolontariusze i wolontariuszki promować będą kampanię Broń pod Kontrolą. Każdy na festiwalu będzie mógł wyrazić poparcie dla efektywnego Traktatu o Handlu Bronią.

Dokładnie w tym samym czasie, gdy odbywa się festiwal w Warszawie, na którym zagrają m.in. Red Hot Chili Peppers, w Nowym Jorku na konferencji ONZ kończyć się będą negocjacje w sprawie międzynarodowego Traktatu o Handlu Bronią. Amnesty International już od 4 miesięcy prowadzi kampanię wzywającą wszystkie państwa do przyjęcia Traktatu, który chronić będzie prawa człowieka. Do tej pory pod tym apelem podpisało się ponad 620 tys. osób z całego świata.

– Goście festiwalu będą mogli nie tylko wyrazić poparcie dla samego Traktatu, ale również pomóc ludziom, których prawa są łamane – dodaje Elena Zacharenko, koordynatorka kampanii Amnesty International. – Będziemy zbierali podpisy pod petycjami w sprawie Syrii, Sri Lanki i Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka.

W apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę pokojowo protestujących obywateli, z którymi bezwzględnie rozprawiają się siły rządowe. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas niedawno zakończonego krwawego konfliktu, skierowany będzie do Sekretarza Generalnego ONZ. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze tego kraju zapewniły jej członkom bezpieczeństwo podczas toczącego się w tym kraju konfliktu między siłami rządowymi a organizacjami zbrojnymi.

– Traktat o Handlu Bronią ma szansę ograniczyć transfer broni do miejsc ogarniętych konfliktami, w wyniku których naruszane są prawa człowieka, tak jak miało to już miejsce w Syrii, na Sri Lance i w Kolumbii – mówi Elena Zacharenko. – Państwa ONZ powinny uniemożliwić międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej w przypadku, gdy istnieje znaczące ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń praw człowieka lub międzynarodowego prawa humanitarnego.

Działacze i działaczki organizacji na czas festiwalu przygotowali również specjalną akcję z wykorzystaniem laserowych znaczników i rzutników oraz wystawę fotografii z całego świata – od Jemenu, przez Brazylię, po Grecję – poświęconych nadużyciom praw człowieka z wykorzystaniem broni. Na znak zaangażowania w akcję chętni dostaną też banany, handel tymi owocami jest w świetle prawa międzynarodowego paradoksalnie bardziej uregulowany niż handel bronią.

Wsparcie techniczne na letniej akcji Amnesty International zapewnia Plus. Dzięki temu każdy gość festiwalu będzie mógł podpisać petycję elektronicznie – na przenośnych komputerach z dostępem do Internetu.

Do tej pory Amnesty International odwiedziła ze swoją akcją: Life Festival w Oświęcimiu, Open-er Festival w Gdynii oraz Seven Festival Music & More w Węgorzewie. Po Impact Festival kolejnymi miejscami akcji będą Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Off Festival w Katowicach oraz Ostróda Reggae Festival.

Więcej o kampanii Broń pod Kontrolą można się dowiedzieć na stronie amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2043