Walka o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią trwa – Amnesty International

Walka o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią trwa

Amnesty International nadal walczy o efektywny Traktat o Handlu Bronią, który będzie chronił prawa człowieka. W czwartek, 16 sierpnia, działacze organizacji przekażą ambasadzie amerykańskiej zebrane podpisy pod petycją wzywającą do poparcia Traktatu. Stany Zjednoczone znajdują się wśród niewielu niechlubnych państw, które powstrzymały jego szybkie przyjęcie.

27 lipca zakończyła się konferencja ONZ w Nowym Jorku, której wynikiem miało być uchwalenie Traktatu o Handlu Bronią. Niestety, mimo iż decyzja o jego uchwaleniu była na wyciągnięcie ręki, w ostatniej chwili największy światowy producent i eksporter broni – Stany Zjednoczone – odroczył jego przyjęcie, żądając więcej czasu na rozpatrzenie proponowanego tekstu traktatu. Decyzję Stanów Zjednoczonych poparły m.in.: Chiny i Rosja oraz jedne z najokrutniejszych reżimów – Iran, Korea Północna i Syria. Na świecie w wyniku użycia broni co minutę ginie człowiek – Amnesty International uważa, iż odraczanie tak ważnej decyzji jest więc dosłownie zabójcze.

Od marca br. Amnesty International prowadziło ogólnoświatową kampanię na rzecz Traktatu o Handlu Bronią, zbierało również podpisy pod apelem o uchwalenie efektywnego Traktatu. Na całym świecie ponad 620 000, a w samej Polsce 13 710 osób poparło nasze działania! Kolejna szansa na przyjęcie Traktatu będzie w październiku na konferencji ONZ. Poparcie dla Traktatu deklaruje 90 państw.

Aby wezwać Prezydenta i rząd Stanów Zjednoczonych do jak najszybszego poparcia silnego i efektywnego Traktatu o Handlu Bronią, aktywiści Amnesty International przekażą zebrane przez siebie w Polsce podpisy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych przy wejściu od al. Ujazdowskiej o godzinie 11:30 w czwartek, 16 sierpnia. Zapraszamy na oficjalne przekazanie podpisów! Jednocześnie przypominamy, że niedozwolone jest robienie zdjęć budynkowi Ambasady Stanów Zjednoczonych.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

2035