WAMA Film Festival – Amnesty International

WAMA Film Festival

Amnesty International patronuje WAMA Film Festival - festiwal koprodukcji filmowych w kraju i jedyny międzynarodowy festiwal filmowy na Warmii i Mazurach. Tematem przewodnim festiwalu jest wielokulturowość. Odbywa się on w dniach 7-11 października w Olsztynie.

Twórcy festiwalu tak opisują swój festiwal: “Promujemy wartości związane ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych i religijnych. Wokół tego tematu skupione są wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące festiwalowi.

Konkursy i przeglądy filmowe odbywają się w Olsztynie, sercu województwa warmińsko-mazurskiego, którego jedną z podstawowych wartości jest wieloetniczna koegzystencja oraz dialog na styku kultur i narodów. Niezwykła przeszłość Warmii i Mazur to naturalne tło dla festiwalu, dla którego wielokulturowość jest misją. Poruszamy sprawy trudne i ważne dla społeczności lokalnych, a przez to kraju i świata. Zapraszamy do dyskusji na temat emigracji, wyrównywania szans, zagrożeń i problemów wszelkich mniejszości. W programie Festiwalu znajdują się filmy związane z najważniejszymi problemami współczesnego świata. Wierzymy w moc filmów realizowanych w systemie międzynarodowych koprodukcji”.

Najważniejszymi wydarzeniami festiwalu są konkursy filmowe: Konkurs Główny (Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych) i Konkurs Filmów Krótkich. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest bezpłatny. Ponadto na festiwalu przyznawane jest wyróżnienie przez jury mniejszości kulturowych dla filmu o wielokulturowości i wspólnym funkcjonowaniu różnych grup etnicznych. W jury zasiada dyrektorka Amnesty International Polska, Draginja Nadaždin. Wokół tematu wielokulturowości koncentrują się także wydarzenia towarzyszące: warsztaty filmowe, wykłady otwarte, debaty oraz projekcje dla dzieci.

9 października odbędzie się debata “Muzułmanie i Polacy”. W debacie wezmą udział naukowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego specjalizujący się w tematyce wielokulturowości: dr hab. Degefe Gemechu, dr Michał Łyszczarz, prof. UWM dr hab. Selim Chazbijewicz i mgr Elżbieta Deja.

Swój udział w debacie potwierdzili również: Jerzy Hoffman, Janusz Kondratiuk, Andrzej Sołtysik, Marek Wiktor Leyk – Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Draginja Nadażdin, Ks. Jacek Pawlik. Moderatorem debaty będzie dr Anna Wróblewska – dyrektor Instytutu KOSMOPOLIS.
Więcej o festiwalu i jego program na stronie www.wamafestival.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

1091