Warszawa: Amnesty International obchodziło Dzień Przeciwko Karze Śmierci – Amnesty International

Warszawa: Amnesty International obchodziło Dzień Przeciwko Karze Śmierci

Próba powieszenia astronoma i uratowania go była happeningiem zorganizowanym przez warszawską grupę Amnesty International. Akcja odbyła się około godziny 16.30 na placyku pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na ulicy Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Pomnik symbolizował afgańskiego studenta i dziennikarza – Sayeda Perwiza Kambakhsha skazanego na śmierć za -bluźnierstwo-. Sayed miał ściągnąć z Internetu informacje o roli kobiet w Islamie, dodać do nich komentarze, a następnie rozpowszechniać jako broszurę na swoim uniwersytecie w Kabulu. Sayed nie przyznaje się do winy. Wyrok nie ma podstaw prawnych, a artykuł na podstawie którego Sayed został skazany nie przewiduje kary śmierci za tego typu przestępstwo, lecz tylko 5 lat więzienia. Wolontariusze Amnesty International zbierali podpisy pod petycją w jego sprawie do prezydenta Afganistanu Hamida Karzaia.

Również tego dnia przed warszawskim przedstawicielstwem Komisji Europejskiej podpisy zbierała Halina Bortnowska – szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Każdy przechodzień mógł wyrazić swoje zdanie na temat kary śmierci podpisując się w specjalnej księdze, jak również podpisać się pod petycją Amnesty International. -Chcemy, aby wszyscy kaci obecnie działający na świecie odeszli do przeszłości.- – grzmiał przez megafon pod pomnikiem Kopernika Wojtek Makowski. Mamy nadzieję, że poprzez obchodzenie tego dnia również się do tego przyczyniliśmy.

Happening 10 października był częścią kampanii społecznej Amnesty International – -Świat wolny od kary śmierci- rozpoczętej 24 sierpnia 2008 roku. Głównym celem tegorocznej kampanii jest przedłużenie o kolejny rok podpisanej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2007 roku rezolucji dotyczącej zaprzestania wykonywania kary śmierci. Według danych Amnesty International karę śmierci nadal stosuje 60 państw świata. W 2007 roku wykonano 1252 egzekucji w 24 krajach świata. Dane te mogą być jednak wyższe, gdyż takie kraje jak Chiny nie upubliczniają prawdziwej liczby egzekucji. Dotychczas kara śmierci została zniesiona w 137 krajach w prawie lub w praktyce.

Grzegorz Żukowski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

3404