Webinarium: Życie w społeczeństwie strachu? Jak radzić sobie z mową nienawiści i fake newsami online? – Amnesty International

Webinarium: Życie w społeczeństwie strachu? Jak radzić sobie z mową nienawiści i fake newsami online?

W dzisiejszych czasach jest wiele strachu w nas samych i dookoła nas. W czym on się przejawia? Czujemy się bezsilni / bezsilne, tracimy kontrolę nad wieloma rzeczami, a może i nad własnym życiem. Nie wiemy jak to będzie, gdy znów będzie „normalnie”, kiedy to wreszcie będzie, w jaki sposób i kiedy odbędą się matury, czy wystarczy nam pieniędzy, jak będziemy (się) uczyć, jak już wrócimy do szkoły, jak będziemy pracować?  

Kiedy ludzie się boją o siebie, o innych i o swoją przyszłość, bo pandemia pokrzyżowała wszystkie plany, do głosu przychodzą różne myśli. Kto za to wszystko odpowiada – konkretny naród? Grupa społeczna? Może ci, którzy powrócili z zagranicy? A może jeszcze ktoś inny? Dlaczego jedni każą nosić maski, a inni nie? Czy faktycznie wirus tak długo utrzymuje się na plastikowych i metalowych powierzchniach?  

Odpowiedzi na te i nie tylko te pytania szukamy dziś w internecie, w którym spędzamy dziś bardzo dużo czasu.  

Strach niestety sprzyja szerzeniu teorii spiskowych, fałszywych informacji i nienawiści. Sprzyja także ich konsumowaniu i powielaniu. Strach łatwo zamienia się w działanie.  

Podczas webinarium porozmawiamy o tym, jak mowa nienawiści, fake newsy i teorie spiskowe funkcjonują w dzisiejszych czasach w internecie oraz jaką pełnią funkcję. Porozmawiamy o tym, jak sobie z tymi zjawiskami radzić oraz jaka jest nasza rola, jako młodych ludzi, aktywistów / aktywistek i nauczycieli / nauczycielek w ich przeciwdziałaniu.  

Webinarium poprowadzi Dariusz Grzemny – wiceprezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie, odpowiedzialny za działania młodzieżowe związane z edukacją antydyskryminacyjną oraz edukacją o prawach człowieka; członek zespołu trenerów w Departamencie ds. Młodzieży Rady Europy. Od wielu lat prowadzi szkolenia krajowe i międzynarodowe dotyczące polityki młodzieżowej, edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka. Jest autorem wielu materiałów edukacyjnych dotyczących edukacji o prawach człowieka oraz przeciwdziałania mowie nienawiści. 

Aby wziąć udział w webinarium, należy się zarejestrować, wypełniając formularz: https://amnestyinternational.clickmeeting.pl/webinar_mowa_nienawisci_online/register 

Na zgłoszenia czekamy do 29 kwietnia! Po rejestracji na wydarzenie otrzymasz bezpośredni link do webinarium na swoją skrzynkę mailową. 

KIEDY: 30 kwietnia 2020 o godz. 18:30 

GDZIE: tam, gdzie sięga internet  

DLA KOGO: Zapraszamy młodych ludzi, nauczycieli i nauczycielki, edukatorów i edukatorki, działaczy i działaczki społeczne oraz wszystkie zainteresowane osoby, które chcą wspólnie pomyśleć, jak przeciwdziałać przemocy w tych nowych warunkach.  


Webinarium finansowane ze środków Fundacji Stefana Batorego, w ramach projektu „Aktywizm i edukacja – rozwój i wzmocnienie środowisk działających na rzecz praw człowieka” 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Apel w obronie polskiej szkoły

66551