Węgry: nowe drakońskie prawo wymierzone przeciwko organizacjom pozarządowym – Amnesty International

Węgry: nowe drakońskie prawo wymierzone przeciwko organizacjom pozarządowym

"To gorzka ironia, że w Światowym Dniu Uchodźcy węgierski parlament zagłosował za wprowadzeniem ustawy skierowanej przeciwko organizacjom i osobom, które wspierają ludzi ubiegających się o azyl, uchodźców i migrantów".

Po uchwaleniu na Węgrzech pakietu ustaw, w tym jednej kryminalizującej legalną pracę aktywistów i organizacji pozarządowych związaną z migracjami, dyrektorka Amnesty International ds. Europy, Gauri van Gulik powiedziała:

To gorzka ironia, że w Światowym Dniu Uchodźcy węgierski parlament zagłosował za wprowadzeniem ustawy skierowanej przeciwko organizacjom i osobom, które wspierają ludzi ubiegających się o azyl, uchodźców i migrantów.

“Kryminalizacja niezbędnych i legalnych działań na rzecz praw człowieka jest bezczelnym atakiem na ludzi szukających bezpiecznej przystani przed prześladowaniem i tych, którzy wykonują godną podziwu pracę, aby im pomóc. To kolejne działanie w celu stłumienia społeczeństwa obywatelskiego i będziemy mu stawiać opór każdym kroku.

Opowiemy się przeciwko rosnącej fali instytucjonalnej nietolerancji wobec uchodźców, osób ubiegających się o azyl i migrantów oraz próbom stygmatyzowania i zastraszania węgierskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Niezachwiane działania organizacji, które bronią praw na Węgrzech, są ważniejsze niż kiedykolwiek, a my jesteśmy zobowiązani do wspierania ich”.

Amnesty International opublikowała dziś dokument Węgry: Nowe ustawy, które naruszają prawa człowieka, zagrażają społeczeństwu obywatelskiemu i podważają rządy prawa, powinny zostać odłożone na półkę.

Ustawa przyjęta dziś przez parlament przytłaczającą większością głosów, kryminalizuje szereg zgodnych z prawem działań na rzecz osób ubiegających się o azyl, uchodźców i migrantów, chronionych zarówno przez międzynarodowe prawo praw człowieka, jak i przez prawo UE. tym, którzy padną ofiarą prawa, może grozić nawet 1 rok więzienia. Przyjęto także osobną ustawę, która proponuje “siódmą poprawkę” Konstytucji. Podważa ona prawa człowieka i rządy prawa na Węgrzech, ponieważ zakazuje przesiedleń cudzoziemców, ogranicza możliwość pokojowego protestowania, podważa niezależność sądownictwa, kryminalizuje bezdomność i wymaga od władz państwowych ochrony węgierskiej “kultury chrześcijańskiej”. Podsumowując, powyższe zmiany w prawie węgierskim stanowią poważne zagrożenie dla prawa do ubiegania się o azyl, swobody przemieszczania się, wolności zgromadzeń i wypowiedzi oraz prawa do wolności od dyskryminacji.

Zdjęcie w nagłówku: Akcja Amnesty przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie, 4 czerwca 2018. Copyright: Amnesty International.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Łotwa: Uchodźcy i migranci arbitralnie zatrzymywani, torturowani i zmuszani do „dobrowolnego” powrotu do swoich krajów

Powiązany temat

Polska: „Przyjechaliśmy tu, nie chcieli nas wpuścić”. Romowie z Ukrainy traktowani jak niechciani uchodźcy

17225