Węgry: uwolnienie Syryjczyka niesłusznie skazanego za terroryzm – Amnesty International

Węgry: uwolnienie Syryjczyka niesłusznie skazanego za terroryzm

Ahmed H., jest Syryjczykiem, który został niesprawiedliwe skazany na karę pozbawienia wolności za „współudział w akcie terroru”, do którego miało dojść w czasie starć z policją na granicy serbsko-węgierskiej w sierpniu 2015. Eda Seyhan, koordynatorka kampanii Amnesty International ds. antyterroryzmu, powiedziała:

Po spędzeniu ponad 3,5 roku za kratami, Ahmed w końcu może powrócić do swojej żony i dwóch córek. Jego zwolnienie to ogromna ulga dla rodziny, ale najważniejsze jest to, że Ahmed nigdy nie powinien był być ścigany, nie mówiąc już o skazaniu za to przestępstwo.

“Absurdalne oskarżenia przeciwko Ahmedowi są symboliczne dla ciągłego obarczania winą uchodźców i migrantów, oraz osób, które starają się ich bronić. Oskarżenie go nie miało nic wspólnego ze sprawiedliwością, ale za to było częścią drakońskiego rozprawiania się przez węgierski rząd z prawami człowieka”.

“Poprzez rażące nadużywanie przepisów związanych z terroryzmem i lekceważenie prawa w traktowaniu Ahmeda, węgierskie władze udowodniły, że nie zatrzymają się przed niczym by dalej demonizować uchodźców i migrantów”.

TŁO
W sierpniu 2015 roku, Ahmed wyjechał ze swojego domu na Cyprze by pomóc rodzicom oraz 6 krewnym w ucieczce z Syrii, by znaleźli bezpieczeństwo w Europie. Miesiąc później, po tym jak policja zamknęła przejście z Serbią, Ahmed znalazł się wśród setek uchodźców, którzy utknęli na węgierskiej granicy.

Gdy część z uchodźców próbowała przedostać się przez przejście, wybuchły zamieszki. Węgierska policja odpowiedziała użyciem gazu oraz armatek wodnych, raniąc dziesiątki osób. Niektórzy rzucali kamieniami, w tym Ahmed. Ale materiały wideo wyraźnie pokazują także, że zanim wybuchły zamieszki, Ahmed przemawiał przez megafon wzywając obie strony do zachowania spokoju.

Węgierski sąd za te czyny i w oparciu o wyjątkowo ogólnikowe przepisy prawa antyterrorystycznego uznał go winnym „współudziału w akcie terroru”. Wymierzono mu karę 10 lat pozbawienia wolności, następnie zmniejszając ją do 7 i ostatecznie do 5 lat z możliwością wcześniejszego zwolnienia.

Czytaj więcej:
Węgry: Podtrzymanie zarzutów terrorystycznych wobec Syryjczyka to cios wymierzony sprawiedliwości, wrzesień 2018>>
UE: Orwellowska legislacja antyterrorystyczna pozbawia praw pod przykrywką ich ochrony,

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

22505