Wenezuela: Polityczna spirala przemocy zagrożeniem dla rządów prawa – Amnesty International

Wenezuela: Polityczna spirala przemocy zagrożeniem dla rządów prawa

Jeśli różne polityczne siły nie zobowiążą się do pełnego respektowania prawa, Wenezuela stanie w obliczu jednego z największych zagrożeń rządów prawa w ostatnich dekadach - podkreśla raport Amnesty International na temat obecnego kryzysu w kraju.<br /> <br />

Raport Wenezuela: Zagrożenie praw człowieka podczas protestów dokumentuje doniesienia o naruszeniach i nadużyciach popełnionych od początku lutego podczas masowych demonstracji.
– W Wenezueli pojawia się ryzyko wpadnięcia w spiral przemocy. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest doprowadzenie wszystkich stron konfliktu do stołu obrad. Stanie się tak tylko wtedy, gdy obie strony będą w pełni respektować prawa człowieka i rządy prawa. Dopóki tak się nie stanie, liczba ofiar będzie rosła, a zwykli ludzie będą cierpieć – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
Jak dotąd zginęło 37 osób, a ponad 550 zostało rannych – z czego przynajmniej 120 od broni palnej. Według danych opublikowanych 27 marca przez biuro Prokuratora Generalnego podczas protestów zatrzymano 2157 osób. Większość z nich została zwolniona, ale wciąż stawia się im zarzuty.
Siły bezpieczeństwa kraju, według zebranych przez Amnesty International oskarżeń, uciekają się do nadmiernego użycia siły, w tym korzystania z ostrej amunicji, a nawet tortur wobec demonstrantów.
Raport dokumentuje także nadużycia praw człowieka popełniane przez popierające rząd grupy, demonstrantów i niezidentyfikowane osoby.
– Wszystkie zarzuty o łamanie i nadużycia praw człowieka muszą być szybko i dokładnie zbadane, a sprawcy postawieni przed wymiarem sprawiedliwości – pdodała Draginja Nadaždin.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade

Powiązany temat

Gwatemala: Bernardo Caal Xol nie powinien był spędzić ani jednego dnia w więzieniu

1563