Wenezuela: Raport Amnesty International dotyczący przemocy wobec kobiet – Amnesty International

Wenezuela: Raport Amnesty International dotyczący przemocy wobec kobiet

-Przepisy wprowadzone w Wenezueli w 2007 roku, mające chronić kobiety przed przemocą mogą stanowić przykład dla całego regionu, ale staną się one użyteczne, dopiero gdy zostaną w pełni wdrożone- powiedziała Guadalupe Marengo, zastępca programu ds. Ameryk Amnesty International.
-Wdrożenie tych przepisów oznacza stworzenie większej ilości schronisk, wprowadzenie specjalnych sądów oraz szkolenia tych, którzy mają do czynienia z takimi przestępstwami.-
Raport Amnesty International opisuje rzeczywistą sytuację przemocy domowej wobec kobiet w Wenezueli. Tysiące kobiet w Wenezueli jest bitych, wyzywanych i gwałconych we własnych domach. Tylko w 2007 roku 4 484 kobiety zadzwoniły na specjalną linię utworzoną przez INAMUJER (National Institute of Womens Affair-s), by zgłosić naruszenia ich praw. Lokalne organizacje szacują, że tylko 1 na 9 kobiet dotkniętych przemocą zgłasza takie zdarzenie władzom.
Wiele kobiet, z którymi rozmawiali przedstawiciele Amnesty International w Wenezueli mówiło, że brak finansowej niezależności, informacji i schronisk – istnieją tylko dwa w 27 milionowym państwie – oraz kiepsko wyposażona policja i organy sądownicze sprawiają, że trudno im czuć się bezpiecznie.
-Tysiące kobiet w Wenezueli żyje w ciągłym strachu przed przemocą ze strony swoich partnerów, w obawie o swoje życie i bezpieczeństwo swoich dzieci. Gdy nie istnieją zabezpieczenia dla ochrony kobiet wiele z nich czuje, że nie ma wyboru i musi pozostać ze stosującym przemoc partnerem albo zostać bezdomnymi, bez możliwości utrzymania siebie i swoich dzieci- powiedziała Guadalupe Marengo.
W marcu 2007 roku rząd przyjął nowe prawo, które definiuje przemoc wobec kobiet jako naruszenie praw człowieka oraz nakłada na państwo i przedstawicieli władz odpowiedzialność za zwalczanie tego zjawiska. Zastąpiło ono zapisy z 1999 roku, które zostały przyjęte, ale nie doczekały się pełnej implementacji.
Nowe przepisy mają na celu zapobieganie przemocy wobec kobiet, ochronę tych zagrożonych i karanie winnych takich naruszeń. Wymaga się także od władz wdrożenia programu o szerokim zakresie mającego budować świadomość oraz zwalczania społecznej akceptacji i ukrywania tego typu przestępstw.
-Władze Wenezueli muszą sprostać przepisom wprowadzonym w 2007 roku.-  Pełna wersja Raportu 
Tłumaczyła Gabrysia Cichowicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie oddamy konwencji antyprzemocowej!

3515