Wezwanie do zawieszenia Arabii Saudyjskiej w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ – Amnesty International

Wezwanie do zawieszenia Arabii Saudyjskiej w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ

Arabia Saudyjska dopuściła się "rażących i systematycznych naruszeń praw człowieka" w kraju i za granicą oraz wykorzystała swoją pozycję w Radzie Praw Człowieka ONZ, by skutecznie utrudniać wymierzanie sprawiedliwości za możliwe zbrodnie wojenne – stwierdziły we wspólnym stanowisku Amnesty International i Human Rights Watch.

Organizacje pozarządowe wzywają do pozbawienia Arabii Saudyjskiej praw, które posiada będąc członkiem Rady Praw Człowieka, do czasu: kiedy zaprzestanie bezprawnych ataków na Jemen w ramach prowadzonej przez siebie koalicji wojskowej, a naruszenia praw człowieka zostaną rzetelnie i bezstronnie zbadane.

– Wiarygodność Rady Praw Człowieka jest zagrożona. Od czasu przystąpienia Arabii Saudyjskiej do Rady sytuacja praw człowieka w tym kraju dalej się pogarszała, a koalicja z Arabią Saudyjską na czele zabiła i raniła tysiące cywilów w Jemenie. Aktywne członkostwo Arabii Saudyjskiej w Radzie w obliczu tego, że wykorzystuje swoją pozycję do unikania odpowiedzialności za możliwe zbrodnie wojenne, stanowi hipokryzję. Narusza to reputację jednego z najważniejszych na świecie organów ds. praw człowieka – powiedział Richard Bennett, dyrektor biura Amnesty International ds. ONZ.

-Silne dowody na popełnienie przez prowadzoną przez Arabię Saudyjską koalicję zbrodni wojennych w Jemenie powinny zostać zbadane przez Radę Praw Człowieka. Zamiast tego Arabia Saudyjska cynicznie wykorzystała swoją pozycję w Radzie, by zapobiec rezolucji wszczynającej międzynarodowe śledztwo. Zgromadziła za to poparcie dla innej, konkurencyjnej i słabej rezolucji rozpoczynającej krajowe dochodzenie w Jemenie. Przez 9 miesięcy w dochodzeniu nie zdołano rzetelnie zbadać zarzutów zbrodni wojennych i innych poważnych naruszeń.

– Jako członek Rady Praw Człowieka Arabia Saudyjska jest zobowiązana przestrzegać najwyższych standardów praw człowieka. W praktyce przewodziła wojskowej koalicji, która przeprowadziła śmiertelne, bezprawne ataki na targi, szpitale i szkoły w Jemenie. Koalicja wielokrotnie użyła broni zakazanej na obszarze cywilnym. Natomiast w swoim kraju władze Arabii dokonały setek egzekucji, orzekały wyroki śmierci dla nieletnich po niesprawiedliwych procesach oraz bezlitośnie represjonowały opozycję i aktywistów praw człowieka.

Przez cały okres członkostwa w Radzie Arabia Saudyjska kontynuowała tłumienie wszelkich form krytyki w kraju, między innymi poprzez rażąco niesprawiedliwe procesy przed specjalnym antyterrorystycznym sądem oraz wielokrotnie pozbawiała wolności opozycjonistów i obrońców praw człowieka. Od czasu wybrania do Rady, Arabia Saudyjska przeprowadziła 350 egzekucji, a w samym 2015 roku stracono najwięcej osób od 1995.

– Arabia Saudyjska musi niezwłocznie i bezwarunkowo uwolnić wszystkich więźniów sumienia oraz znieść karę śmierci – podkreślił Richard Bennet.

W ostatnich tygodniach Arabia Saudyjska uniknęła odpowiedzialności poprzez wywarcie presji na ONZ, by usunęła prowadzoną przez Arabię koalicję w Jemenie z listy państw i grup zbrojnych, które łamią prawa dzieci w konflikcie zbrojnym. Arabia Saudyjska zagroziła, że opuści ONZ, wycofa swoje wsparcie finansowe, w tym dla projektów humanitarnych, oraz pociągnie za sobą swych sojuszników.

Kluczowi sojusznicy Arabii Saudyjskiej, w tym USA i Wielka Brytania, nie wstrzymały transferów broni do Jemenu, pomimo piętrzących się dowodów na zbrodnie wojenne.

– Szczególnie szokujące jest milczenie społeczności międzynarodowej, która uległa presji Arabii Saudyjskiej i postawiła biznes, broń i układy handlowe ponad prawami człowieka, pomimo jej rażących, systematycznych i bezkarnych naruszeń praw człowieka.

Amnesty International i Human Rights Watch wzywają państwa członkowskie ONZ do głosowania za zawieszeniem Arabii Saudyjskiej w prawach członka Rady. Apelują również o wszczęcie niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie naruszeń prawa humanitarnego w Jemenie.

Tło sprawy

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego 60/251, która powołała do życia Radę Praw Człowieka, stanowi, że „Zgromadzenie Ogólne większością 2/3 obecnych głosujących członków może zawiesić członka Rady w jego prawach, jeśli popełnił rażące i systematyczne naruszenia praw człowieka”. W 2011 r. Libia stała się pierwszym i jedynym państwem, które zostało zawieszone.

Rada Praw Człowieka obraduje w dniach 13 czerwca-1 lipca. Kolejne posiedzenie odbędzie się w dniach 13-30 września.

Na zdjęciu główna ulica miasto Sada  w północnym Jemenie, dzielnica zniszczona przez koalicję wojsk prowadzona przez Arabię Saudyjską, lipiec 2015. Copyright Amnesty International.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

7055