Więźniowie cel śmierci w Nigerii uwolnieni – Amnesty International

Więźniowie cel śmierci w Nigerii uwolnieni

-Jest to krok naprzód jeśli chodzi o prawa człowieka w stanie Lagos- mówi Aster van Kregten, pracownik działu badań Amnesty International w Nigerii.
Gubernator stanu zażegnał widmo śmierci wiszące nad mieszkańcami. Amnesty International popiera ten znaczący krok w ochronie praw człowieka i doradza gubernatorowi sprawowanie przywództwa nad przestrzeganiem praw człowieka w tej dziedzinie. Zachęcamy innych do podążania jego śladem.
-Mamy także nadzieję, że przywódcy stanu Lagos podążą za tym śmiałym posunięciem poprzez ogłoszenie moratorium wobec egzekucji i w końcu zniesienie kary śmierci za wszelkie przestępstwa. Jest to szansa stanu Lagos na danie przykładu do obalenia kary śmierci na terenie całej Nigerii-.
Gubernator stanu Lagos, Babatunde Fashola, powiedział, że udzielił amnestii z -powodów humanitarnych-. Dodał, że chciał dać więźniom -nadzieję na rehabilitację i powrót do społeczeństwa-.
Podczas gdy żaden z więźniów celi śmierci ze stanu Lagos nie został stracony przez ostatnie dziesięć lat, wyroki kary śmierci nadal zapadają. Stan zamierza zrewidować Kodeks Karny w tym roku.
W ubiegłych latach kara śmierci była częstym tematem dyskusji politycznej w Nigerii. Ponad 2600 wyroków wykonano za czasów rządów wojskowych w latach 1970-1999, większość z nich wydana została przez Trybunały ds. Rozboju i Broni. Ilość dokonanych egzekucji na więźniach z cel śmierci spadła po upadku reżimu wojskowego i oddaniu władzy rządowi cywilnemu w maju 1999 roku.
Dwie profesjonalne grupy założone przez poprzedniego prezydenta Obasanjo – Krajowa Grupa Badawcza ds. Kary Śmierci (2004) i Prezydencka Komisja ds. Reformy Zarządzania Sprawiedliwością (2007) zaleciły moratorium w sprawie egzekucji.
W 2008 roku w Nigerii co najmniej 40 osób skazano na śmierć, a 735 osób, w tym 11 kobiet, przebywało w celach śmierci. Setki z nich nie miały sprawiedliwego procesu.
Obecnie 139 krajów odrzuciło karę śmierci czy to prawnie, czy w praktyce. Afryka w dużej części jest wolna od egzekucji, jedynie 53 kraje Unii Afrykańskiej przeprowadziły egzekucje w 2008 roku.
tłum. Magdalena Przedmojska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2990