„Wielebny W.” najlepszym filmem o prawach człowieka

Jury konkursowe, w składzie Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki, w uzasadnieniu swojej decyzji napisało:
Film “Wielebny W.” to ostatnia część tzw. filmowej trylogii zła Barbeta Schroedera, rozpoczętej w 1974 roku filmem o generale Idi Aminie Dadzie („Idi Amin – autoportret”), a kontynuowanej w 2017 roku portretem kontrowersyjnego prawnika Jacquesa Vergèsa („Adwokat terroru”).
Film nakręcony jeszcze przed eskalacją aktów ludobójstwa na birmańskich muzułmanach Rohingya, przedstawia mało dotąd znany aspekt sytuacji w Birmie. Reżyser obnaża oblicze mnicha, który naucza w duchu islamofobii i poprzez mowę nienawiści podsyca wrogość wobec mniejszości muzułmańskiej zamieszkującej Birmę. Kamera śledzi nie tylko przemówienia mnicha w przemowach publicznych, nagraniach i wypowiedziach w mediach społecznościowych, ale także przygląda mu się z bliska, pozostawiając niepokój. Film jest społecznie bardzo aktualny i przedstawia sytuację w jednym z kluczowych dla Amnesty International regionów. Prezentuje także mechanizmy budowania społecznej wrogości poprzez upowszechnianie mowy nienawiści, z którą Amnesty International konsekwentnie walczy.
Jury Amnesty International przyznało także dwa wyróżnienia:
“Kobieta w niewoli” w reżyserii Bernadett Tuza-Ritter przedstawia determinację autorki w obnażeniu problemu współczesnego niewolnictwa oraz wykorzystania kamery jako narzędzia interwencji i realnej społecznej zmiany.  Dzięki tej historii dowiadujemy się jak powszechny, choć skutecznie skrywany jest problem współczesnego niewolnictwa na Węgrzech.
“Po drugiej stronie drzwi Milej Turajlić to intymna historia przedstawiająca życie opozycjonistki i aktywistki, która opowiada o nadziejach i rozczarowaniach w walce o prawa człowieka w Serbii.  Dzięki bohaterce poznajemy także historię politycznych i społecznych zmian: od komunizmu, poprzez rządy Miloševića po odradzający się dziś nacjonalizm, który obserwuje z perspektywy zasłużonej działaczki podczas rewolucji przeciw Slobodanowi Miloševićowi.
Statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 euro przyznano na gali 15. edycji Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity 18 maja w Teatrze Studio w Warszawie.
Zapraszamy na projekcję filmu i debatę Od manipulacji do przemocy wobec „obcych”. Czy możemy zatrzymać kolejne ludobójstwa? w sobotę 20 maja w Kinotece. W debacie wezmą udział: reżyser filmu Barbet Schroeder, Wojciech Tochman – reporter, pisarz, autor książek dokumentalnych, koordynatorka kampanii w Amnesty International – Weronika Rokicka oraz socjolog, dr hab. Lech M. Nijakowski. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Piechowicz. Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Więcej informacji o zwycięzcach w pozostałych kategoriach znaleźć można na stronie festiwalu>>>