Wielka Brytania: CIA wykorzystywało lotniska w Wielkiej Brytanii – Amnesty International

Wielka Brytania: CIA wykorzystywało lotniska w Wielkiej Brytanii

AI Index: EUR 45/059/2005
W poniedziałek 12 grudnia Jack Straw, Sekretarz Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii oświadczył, że od czasu jak prezydent George W Bush objął swój urząd w styczniu 2001, Wielka Brytania nie odnalazła żadnego śladu prośby Stanów Zjednoczonych o -międzylądowania w celu tankowania lub innej pomocy- nie mamy także informacji o innych tego typu przypadkach.

-Rząd Wielkiej Brytanii nie może zbyt łatwo dystansować się od polityki porwań i nielegalnego przewożenia ludzi. W 2002 roku agenci Wielkiej Brytanii byli zamieszani w uprowadzenie mieszkańców Wielkiej Brytanii z Gambii do Afganistanu i stamtąd do Guantanamo Bay. Niezależnie od tego czy Stany Zjednoczone wysyłają ludzi do innych krajów, aby tam poddawać ich torturom czy chwytają ich w innych krajach by maltretować ich w Guantanamo, prawo międzynarodowe zabrania Wielkiej Brytanii oraz innym krajom pomagać im lub współuczestniczyć- stwierdził Claudio Cordone, Dyrektor Programowy Amnesty International.
Informacja Amnesty International dotyczy samolotu Gulfstream V turbojet, oznaczonego później jako N379P, który w latach 2001- 2005 odbył 78 międzylądowań w Wielkiej Brytanii w drodze z takich miejsc jak Baku, Dubaj, Cypr, Karaczi, Katar, Taszkient i Warszawa.

Nagrania pokazują, że trzy z tych lotów były bezpośrednio związane z zatrzymaniami.

23 października 2001 r. świadkowie widzieli  jak Jamil Qasim Saeed Mohammed był wpychany na pokład Gulfstream V, oznaczonego jako N379P przez grupę zamaskowanych mężczyzn na lotnisku w Karaczi w Pakistanie. Samolot przewiózł Jamila Qasima Mohammeda do Jordanii. Następnego dnia Gulfstream leciał na lotnisko Prestwick w Glasgow by zatankować a potem poleciał na lotnisko Dulles International nieopodal Waschington DC. Amnesty International wielokrotnie występowała do rządu Stanów Zjednoczonych o udostępnienie informacji dotyczących obecnej sytuacji oraz statusu Jamila Qasima Saeeda Mohammeda, ale nigdy jej nie odpowiedziano.

Z 18 na 19 grudnia 2001 r. zgodnie z oświadczeniem przedstawionym przez Szwedzkiego Rzecznika Praw Obywatelskich, samolot Gulfstream V przewiózł Ahmeda Agiza oraz Mohameda al.-Zari ze Szwecji do Kairu. Dane Amnesty International pokazują, że samolot odbył kilka lotów pomiędzy Kairem i Prestwick tamtego miesiąca oraz że tankował na Prestwick po tym jak zostawił dwóch zatrzymanych w Kairze, gdzie najprawdopodobniej byli torturowani. W marcu 2005 r. Rzecznik Praw Obywatelskich w Szwecji, który sprawdzał rolę szwedzkiego rządu w transferze dwóch zatrzymanych do Egiptu, zaznaczył że -szwedzkie służby bezpieczeństwa utraciły kontrolę nad sytuacją na lotnisku i podczas transportu do Egiptu. Kontrolę przejął amerykański personel bezpieczeństwa… Tak całkowite przekazanie władzy jest całkowicie sprzeczne ze szwedzkim prawem.-
12 stycznia 2002 r., zgodnie z informacją indonezyjskiego urzędu bezpieczeństwa, Gulfsteam V, N379P, przewiózł Muhammada Saada Iqbala Madini z Jakarty do Kairu. Dane Amnesty International potwierdzają pierwsze prasowe raporty, że kiedy samolot opuścił Kair poleciał do Prestwick aby zatankować. Iqbal Madni od tego czasu przebywa w areszcie w Stanach Zjednoczonych i niedługo zostanie zawieziony do Guantanamo Bay na Kubie.
-Wielka Brytania zezwalała na lądowanie tego samolotu na swoim terytorium w celu zatankowania i ponownego startu ze swojego terytorium. Zamiast unikać odpowiedzialności, rząd Wielkiej Brytanii musi rozpocząć natychmiastowe, drobiazgowe i niezależne śledztwo dotyczące protokołów załadunkowych ponieważ terytorium Wielkiej Brytanii pomagało w nielegalnym transporcie zatrzymanych do krajów, gdzie -zaginęli-, byli torturowani albo traktowani w inny nieludzki sposób,- powiedział Claudio Cordone

W trakcie oczekiwania na wyniki dochodzenia Wielka Brytania powinna upewnić się, że jej terytorium oraz urządzenia nie są wykorzystywane w czasie takich lotów. Amnesty International wzywa również Wielką Brytanię do pełnej współpracy w śledztwie prowadzonym przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, dotyczącym zarzutów prowadzenia tajnych miejsc przetrzymywania, oraz przekazania pełnych informacji dotyczących prawa wewnętrznego jak i praktyki dotyczącej tajnych lotów, tak jak prosił Sekretarz Generalny Rady Europy.

Amnesty International prowadzi kampanię przeciwko torturom oraz innemu nieludzkiemu traktowaniu w czasie -wojny z terroryzmem-. Aby uzyskać więcej informacji wejdź na stronę:
http://web.amnesty.org/pages/stoptorture-index-eng
tłumaczenie: Marta Kukowska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4206