Wietnam: Kolejny dysydent w starszym wieku ma być postawiony przed sądem – Amnesty International

Wietnam: Kolejny dysydent w starszym wieku ma być postawiony przed sądem

ASA 41/015/2004
-Dlaczego wietnamskie władze zamykają wybitnego, starego człowieka  za nic więcej jak tylko za wyrażenie własnego zdania–, zapytała dzisiaj Amnesty International. -Dr Nguyen Dan Que nigdy nie powinien był zostać aresztowany i musi być natychmiast i bezwarunkowo uwolniony.-
Dr Que został aresztowany 17-go marca 2003 roku przed swoim domem w Ho Chi Minh City kiedy szedł do kafejki internetowej. Twierdzi się, że jego areszt nastąpił zaraz po tym jak 13-go marca powiedział, że w Wietnamie nie ma wolności slowa. To znalazło się  Internecie i zostało opublikowane poza granicami Wietnamu.

Dr Que z początku trzymany był z dala od wszelkich informacji i tylko w ostatnich miesiącach pozwolono jego żonie widywać się z nim. Nie cieszy się najlepszym zdrowiem i wiadomo, że cierpi na kamienie nerkowe, krwawiący wrzód i wysokie ciśnienie krwi, które wymagają leczenia.

-Dr Nguyen Dan Que , zdobywca wielu międzynarodowych nagród praw człowieka; pracował w pocie czoła w obronie praw człowieka swoich wietnamskich współbraci. Jego kolejne uwięzienie jest zarówno osobistą jak i narodową tragedią,- dodała Amnesty International.

Amnesty International rozumie, że ma być oskarżony o wykorzystywanie demokratycznych praw w celu narażenia interesów państwa, tego samego stopnia oskarżenie postawiono innym dwóm starszym dysydentom , którzy postawieni zostali przed sądem w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dr Nguyen Dan Que  nie otrzymał pozwolenia na zobaczenie się z adwokatem  i  rodziną , nie otrzymał też oficjalnej listy stawianych mu zarzutów. Jest zatem prawdopodobne, że nie otrzyma on obrony prawnej w swoim procesie.

Amnesty International żąda od władz wietnamskich, aby zapewniły, że proces Dr Que odbędzie  się zgodnie ze sprawiedliwymi międzynarodowymi standardami i nie za zamkniętymi drzwiami.

Tło wydarzeń:
Dr Que był dwukrotnie wcześniej więziony, odsiadywał w  sumie 18 lat. W lutym 1978 roku został aresztowany i oskarżony o bunt przeciwko rządowi i o stworzenie opozycyjnej organizacji o nazwie the Nationl Front of Progress ( Narodowy Front Postępu. Po 10 latach został  wypuszczony  w 1988 nie będąc sądzonym.

Został aresztowany ponownie w czerwcu 1990 roku po założeniu the Cao Trao Nhan Ban (Przypływ Ruchu Humanistycznego), który nawoływał do zmian demokratycznych. Był też członkiem Amnesty International,  o co również został oskarżony. W listopadzie 1991 roku zastał skazany na 20 lat więzienia za; działania mające na celu obalenie rządu. Został uwolniony na mocy specjalnej amnestii we wrześniu 1998 roku. W obydwu przypadkach Dr Que jest uważany przez Amnesty International za więźnia sumienia.
Tłumaczenie: Agnieszka Szczyrek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4755