Wietnam: ksiądz-internetowy aktywista w więzieniu – Amnesty International

Wietnam: ksiądz-internetowy aktywista w więzieniu

ASA 41/003/2007
Ojciec Nguyen Van Ly, 60-letni katolicki ksiądz, który pomógł stworzyć petycję internetową domagającą się demokratycznych zmian, został dziś skazany na osiem lat więzienia za -prowadzenie propagandy- przeciwko państwu.
Czterech jego współpracowników – Nguyen Phong, Nguyen Binh Thanh, Hoang Thi Anh Dao i Le Thi Hang również zostało skazanych.
Tim Parritt, wicedyrektor wydziału Azja-Pacyfik w Amnesty International, powiedział: -Politycznie motywowane wyroki przeciwko księdzu Ly i jego przyjaciołom są rażąca próbą zmuszenia ich do milczenia i zastraszenia innych krytyków reżimu-.
-Wyrok ten oznacza, że ojciec Ly zostanie więźniem sumienia po raz czwarty w ciągu dwóch dekad. Jest to oznaka szerzej zakrojonych działań przeciwko wietnamskiej opozycji, które obserwujemy od ostatniego spotkania APEC [Asia-Pacific Economic Cooperation] w Wietnamie, w listopadzie zeszłego roku.-
-Ojciec Ly i pozostała czwórka to pierwsze osoby, osądzone w trakcie wymierzonej w opozycjonistów kampanii. Obawiamy się, że za nimi pójdą kolejni. Władze Wietnamu muszą natychmiast uwolnić księdza Ly, Nguyen Phong i trzech innych, a następnie zaprzestać zastraszania tych, którzy wypowiadają się przeciwko rządowi.-
Tło wydarzeń
Ojciec Ly od lat 70-tych spędził już około 15 lat w więzieniu, w karze za pokojową krytykę polityki władz Wietnamu wobec kwestii religijnych i domaganie się pełnego poszanowania praw człowieka.
Jest członkiem-założycielem Bloku 8406, który w kwietniu 2006 stworzył internetową petycję podpisaną przez 118 działaczy demokratycznych. Domagali się oni pokojowej zmiany władzy i poszanowania praw człowieka w Wietnamie. Petycja szybko zgromadziła dużą ilość sygnatariuszy, a jej stworzenie oznaczało początek internetowego ruchu na rzecz demokracji.
Po szczycie APEC w Hanoi w listopadzie 2006, odpowiedzią władz coraz częściej było zastraszanie i aresztowania dysydentów.
Tłumaczenie: Wojciech Makowski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3928