Wiosna Antyrasistowska w Lublinie

Wiosna Antyrasistowska to inicjatywa organizowana w Lublinie w ramach Międzynarodowych Dni Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową, świętem obchodzonym corocznie 21 marca, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku. Święto obchodzone jest w dniu w którym wydarzyła się masakra w Sharpeville w 1960 w RPA gdzie w pokojowej demonstracji przeciwko "przepisom przepustkowym" apartheidu policjanci używając broni palnej zastrzelili 69 uczestników demonstracji.
W tym roku podczas Wiosny Antyrasistowskiej pragniemy zwrócić szczególną uwagę na rosnące problemy migracyjne w Unii Europejskiej. W ramach organizowanych wydarzeń duży nacisk zostanie położony na kampanię S.O.S Europo dotykającą problemu traktowania przez Unię Europejską migrantów, uchodźców i osób starających się o status uchodźcy. Według raportów Amnesty International od 2000 roku 23 tysiące migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym szukając schronienia w Europie. Tragediom tym można zapobiec poprzez wprowadzenie zmian w polityce europejskiej i w działaniach krajów członkowskich UE, które powinny obejmować wzmocnienie operacji poszukiwawczych, tworzenie bezpieczniejszych i legalnych dróg dotarcia do Europy dla osób uciekających przed wojną i prześladowaniami, zaprzestanie współpracy nastawionej na ograniczenie migracji z państwami, gdzie łamane są prawa człowieka.
Harmonogram wydarzeń:
1) 21.03.2015, godz. 17.00, Frutti di Mare, ul. Czwartaków 4
Projekcje filmów:
– Miasto symboli Reżyseria: Alicja Kawka, Anna Kulikowska 2014, 9:05 min., Polska
– Zamknięte Morze (Mare chiuso) Reżyseria: Andrea Segre, Stefano Liberti, 2012, 62 min, polskie napisy.
Wstęp wolny
2) 18.03.2015
Warsztat równościowy prowadzony przez trenerkę Amnesty International.
Wstęp wolny, wymagana rejestracja: [email protected]
3) 25.03.2015, godz. 16.30, Krakowskie Przedmieście
Happening z okazji tygodnia walki z rasizmem. Podczas happeningu grupa lokalna Amnesty International będzie zbierać podpisy pod petycją dotyczącą kampanii S.O.S Europo. Nieformalna grupa Queerowe Ambulatorium będzie informować o możliwości wysyłania próśb do Urzędu do Spraw Cudzoziemców aby przesłanka z orientacji psychoseksualnej była uwzględniana przy udzielaniu statusu uchodźcy. Podczas happeningu zagra grupa Wschodni SAMBAstion.
4) Akcja na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści.
Podczas trwania kampanii organizatorzy będą informowali uczestników wydarzeń jak przeciwdziałać mowie nienawiści w internecie i przestrzeni miasta.
Każde publiczne nawoływanie do przemocy albo nienawiści przeciwko grupie osób tylko dlatego, że pochodzą z innego kraju, mają inny kolor skóry, wierzą w coś lub nie wierzą albo mają inne poglądy polityczne jest w Polsce przestępstwem.
Pełny harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie internetowej: www.ailublin.wordpress.com
Wydarzenie na FB>>>