Przymusowe wysiedlenie to usunięcie ludzi wbrew ich woli z domów lub ziemi, które zajmują, bez poszanowania odpowiednich procedur oraz zagwarantowania zabezpieczeń prawnych. Ponieważ wysiedlenia mogą mieć katastrofalne skutki dla życia ludzi, powinny być wykonywane tylko w ostateczności. Władze muszą mieć pewność, że nikt nie pozostanie bez dachu nad głową i nie będzie narażony na łamanie praw człowieka z powodu wysiedlenia.
– Z okazji obozu praw człowieka zdecydowaliśmy się zorganizować akcję dotyczącą przymusowych wysiedleń. To istotny i ważny temat, o którym w Polsce mało kto słyszał – podkreśla Urszula Skonecka, aktywistka Amnesty International. – Czas powiedzieć stanowcze nie dla przymusowych wysiedleń. Tysiące osób na całym świecie narażone są na utratę dachu nad głową, w tym w szczególności dzieci i kobiety – dodaje Skonecka.
Uczestnicy i uczestniczki obozu praw człowieka swoją akcję rozpoczną w czwartek 20 września o 16.30 marszem spod Hotelu Pod Jedlami przy ul. Beskidzkiej. Trasa prowadzić będzie przez ul. 11 Listopada, Olimpijską i 1 Maja, a zakończy się przy Rynku. O 17:15 rozpocznie się druga część happeningu, podczas której w symboliczny sposób ukazane zostanie znaczenie sprzeciwu, jaki każdy z nas może wyrazić wobec przymusowych wysiedleń. Uczestnicy akcji zbudują ze swych ciał dom, zagrożony zniszczeniem przez ekipę wyposażoną w buldożery. Czy znajdzie się sposób, by powstrzymać atak? W okolicach godziny 18 planowane jest zakończenie akcji. – Na nasz happening zapraszamy wszystkich mieszkańców Wisły i przebywających obecnie w mieście gości. Mamy nadzieję, że zainteresuje ich temat, który chcemy im pokazać. Będziemy również zbierać podpisy pod petycją do władz Calais, gdzie grupa migrantów i uchodźców zagrożona jest wysiedleniem z tamtejszego squatu oraz do Premiera Włoch w sprawie Romów z Mediolanu i innych miast, którzy każdego dnia żyją w obawie utraty swoich domów – mówi Skonecka.
Amnesty International Polska rozpocznie z początkiem października kampanię “Stop przymusowym wysiedleniom” w ramach której stworzona zostanie Sieć Szybkiego Reagowania na Przymusowe Wysiedlania podejmująca działania przeciwko wysiedleniom m.in. we Włoszech, Nigerii, Kambodży, Egipcie, Serbii czy Kenii.