Włochy: Rozmieszczanie okrętów wojennych na libijskich wodach zagraża uchodźcom – Amnesty International

Włochy: Rozmieszczanie okrętów wojennych na libijskich wodach zagraża uchodźcom

Propozycja wysłania statków marynarki by strzec libijskich wód terytorialnych to próba obejścia zobowiązań władz włoskich do ratowania uchodźców i migrantów na morzu oraz zapewnienia ochrony tym, którzy jej potrzebują. Parlament włoski zdecyduje dzisiaj, czy statki marynarki będą wysyłane na wody terytorialne Libii.

2 sierpnia parlament Włoch zadecydował o rozmieszczeniu okrętów na wodach Libii.

Podejmując tę decyzję władze Włoch udowodniły, że ważniejsze jest trzymanie uchodźców z dala od swoich granic niż ochrona ich życia. To nie jest odpowiedź na humanitarny kryzys  na Morzu Śródziemnym, to przepis na zadawanie większego cierpienia. Każda współpraca z libijskimi władzami powinna być uzależniona od wdrażania mechanizmów, które mają celu zapewnienie ochrony uchodźcom, jako priorytet stawiać monitorowanie sytuacji praw człowieka oraz pociąganie do odpowiedzialności winnych ich naruszeniom.

Tło

Zgodnie z propozycją możliwe będzie rozmieszczenie 6 statków, które będą wspierać libijską straż przybrzeżną w przechwytywaniu oraz zawracaniu uchodźców i migrantów do Libii. Jednak może to oznaczać dla nich ryzyko okrutnych nadużyć i naruszeń praw człowieka. Włoscy żołnierze mogą uzyskać upoważnienie do użycia siły przeciwko przemytnikom oraz handlarzom ludźmi.

– Zamiast wysyłać statki, które mają ratować ludzkie życie oraz zapewniać ochronę zdesperowanym ludziom, Włochy planują rozmieszczać okręty wojenne żeby odpychać uchodźców do Libii – powiedziała Aleksandra Górecka, koordynatorka kampanii Amnesty International.

Libia jest ekstremalnie niebezpiecznym krajem dla uchodźców i migrantów, którzy są tam poddawani systematycznych nadużyciom, zabójstwom, porwaniom, niewoli, pracy przymusowej i gwałtom. W tym kraju nie ma żadnego systemu azylowego dla ludzi, którzy potrzebują ochrony, to miejsce, gdzie nieregularne przekroczenie granicy jest kryminalizowane i skutkuje automatyczną detencją tysięcy osób.

– Ta okrutna strategia została stworzona aby trzymać uchodźców i migrantów z dala od włoskich wybrzeży. Prawa tych osób na pewno nie będą przestrzegane w Libii, z której właśnie uciekli przed straszliwymi nadużyciami.

Zdjęcie: © Chris McGrath/Getty Image
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla represji wobec osób niosących pomoc

Powiązane tematy

Powiązany temat

Armenia/Azerbejdżan: Konflikt o Górski Karabach przyczyną wieloletniego cierpienia osób starszych – nowe raporty 

Powiązany temat

Informacja o próbach kontaktu z przedstawicielami Straży Granicznej i MSWiA

14446