Wojciech Tochman zwycięzcą nagrody Pióro Nadziei 2015 – Amnesty International

Wojciech Tochman zwycięzcą nagrody Pióro Nadziei 2015

Amnesty International wręczy tegoroczną nagrodę medialną Pióro Nadziei Wojciechowi Tochmanowi za pracę na rzecz promocji i ochrony praw człowieka.

Zostanie ona wręczona 12 grudnia o godz. 17:00 podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie w klubokawiarni “Państwo Miasto”. Po wręczeniu nagrody odbędzie się debata z udziałem dr Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich – “Wolność w mediach a prawa człowieka”.

Pióro Nadziei w 2015 roku zmieniło swoją formę. Od tej pory nagroda Amnesty International jest przyznawana osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Kandydatury do tegorocznej nagrody można było zgłaszać do 10 listopada.  Nad zgłoszeniami debatowało biuro Amnesty International wraz z Radą Programową Stowarzyszenia. W Radzie zasiadają:

Jacek Białas (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); Beata Faracik (Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu); Witold Klaus (Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej); Mikołaj Pietrzak (adwokat, szef Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej); Marzanna Pogorzelska (wykładowczyni akademicka, edukatorka praw człowieka); Katarzyna Szymielewicz (Prezeska Fundacji Panoptykon), Krzysztof Śmiszek (Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego).

Do nagrody zgłoszono 22 osoby, spośród których finalistami zostali:
Edwin Bendyk – publicysta związany z tygodnikiem Polityka,
Joanna Klimowicz – dziennikarka Gazety Wyborczej Białystok,
Paweł Sulik – dziennikarz Radia TokFM,
Wojciech Tochman – reporter, autor non-fiction.

W uzasadnieniu do przyznania nagrody napisano: “Wojciech Tochman jest nie tylko cenionym reporterem i autorem książek non-fiction. Swoją wieloletnią pracą, zaangażowaniem i społecznymi inicjatywami wpływa na rzetelny dyskurs o prawach człowieka w Polsce. Z ogromną wrażliwością przekazuje nam, czytelnikom i czytelniczkom, wiedzę o najstraszniejszych historiach łamania praw człowieka, uczy nas dostrzegać ludzi i ich historie we współczesnych, złożonych kryzysach, które dzieją się na świecie, mobilizuje nas do działania, by sprzeciwiać się łamaniu praw człowieka”.

Twórcami wyjątkowej statuetki, przeźroczystego pióra z zatopionym w środku drutem kolczastym, przymocowanego do betonowego etui, jest agencja Fat Baby.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1055