Wolna szkoła – prezydent zawetował lex Czarnek, to pierwszy krok by odwrócić lata zaniechań – Amnesty International

Wolna szkoła – prezydent zawetował lex Czarnek, to pierwszy krok by odwrócić lata zaniechań

W odpowiedzi na zawetowanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy nowelizującej prawo oświatowe, tzw. Lex Czarnek, Anna Błaszczak-Banasiak, Dyrektorka Amnesty International powiedziała:

„Dzisiejsza decyzja Prezydenta to tylko pierwszy krok, który należy podjąć, aby odwrócić ostatnie lata zaniechań oraz polityki zniechęcania, zastraszania i zamykania szkół na współpracę z organizacjami społecznymi”.

„Wydarzenia ostatnich dni dobitnie pokazują, że Polska potrzebuje szkoły mądrej, otwartej i współpracującej – szkoły, która będzie mogła dać wsparcie dzieciom, które mierzą się ze stresem, strachem i doświadczeniem wojny”.

„Polska szkoła potrzebuje wsparcia, by zapewnić wszystkim dzieciom, które się w niej uczą i tym, którym przyjdzie się w niej uczyć, bezpieczeństwo, poszanowanie godności i praw człowieka oraz możliwość rozwoju w środowisku przyjaznym i otwartym na różnorodność. Oczekujemy zdecydowanych działań, zarówno na poziomie administracji rządowej, jak samorządów lokalnych, które takie wsparcie zapewnią”.

„Amnesty International nie przestanie wspierać nauczycieli i nauczycielek, uczniów i uczennic oraz ich rodziców w tworzeniu szkoły przyjaznej prawom człowieka. Szkoły, która zapewnia bezpieczeństwo i poszanowanie praw człowieka, chroni przed przemocą i dyskryminacją, uznaje i docenia różnorodność osób, które ją tworzą”.


Zdjęcie w nagłówku: Marcin Białek, CC BY-SA 3.0
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Apel w obronie polskiej szkoły

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

143010