Wolność dla obrońców praw człowieka w Turcji – akcje Amnesty w Krakowie, Warszawie i Gdańsku

Aktywiści i aktywistki Amnesty International organizują akcje solidarnościowe z uwięzionymi obrońcami i obrończyniami praw człowieka w Turcji. Organizacja domaga się natychmiastowego uwolnienia niesłusznie aresztowanych osób, w tym dyrektorki Amnesty w Turcji. We wtorek 19 września o 11:30 akcja odbędzie się na placu wielkiej armii Napoleona w Krakowie, a w kolejnych dniach w Warszawie (20.09.) i Gdańsku (21.09.).

Akcja jest wyrazem solidarności z Idil Eser, dyrektorką Amnesty International Turcja oraz dziesięcioma innymi obrońcami praw człowieka, którzy są w więzieniu na podstawie bezpodstawnych oskarżeń. Podczas akcji aktywiści wykorzystają własnoręcznie przygotowany, duży i spektakularny baner, który przedstawia podobiznę Idil Eser.

Akcja w Warszawie odbędzie się 20 września o 14:30 na Placu Zamkowym, natomiast w Gdańsku 21 września o 17:30 pod Fontanną Neptuna na Długim Targu.

Tło:

Turecki sąd pozbawił wolności dyrektorkę Amnesty International w Turcji Idil Eser oraz 7 innych obrońców praw człowieka zaledwie kilka tygodni po aresztowaniu prezesa Tanera Kiliça. Wobec 2 kolejnych obrońców władze wydały nakaz aresztowania. Uwięziono ich dokładnie wtedy, kiedy są najbardziej potrzebni: gdy niezależne media są uciszane, zabieranie głosu jest ryzykowne, a ludzie żyją w strachu. Każdy kolejny dzień ich aresztu naraża ludzi, których bronili, na naruszenia ze strony tureckiego rządu.

Żadna z tych osób nie zrobiła nic złego. Tanera Kiliça niesłusznie oskarżono o członkostwo w „Organizacji Terrorystycznej Fethullaha Gülena”, a Idil Eser i innych obrońców uwięziono z powodu bezpodstawnych podejrzeń o „popełnienie przestępstwa w imieniu organizacji terrorystycznej nie będąc jej członkiem”. Są to absurdalne i nie poparte dowodami oskarżenia.

Tureckie władze muszą natychmiast uwolnić aresztowanych obrońców praw człowieka i zaprzestać „polowania na czarownice”.

Amnesty International uruchomiła petycję w ich sprawie: https://amnesty.org.pl/akcje/obrona-praw-czlowieka-to-nie-przestepstwo/

Obrońcy praw człowieka, którzy przebywają obecnie w areszcie tymczasowym lub są ścigani nakazem aresztowania to: Idil Eser (Amnesty International), Günal Kurşun i Veli Acu (Human Rights Agenda Association), Özlem Dalkıran (Citizens’ Assembly), Ali Gharavi (konsultant ds. IT) i Peter Steudtner (trener), Nalan Erkem (Citizens’ Assembly), İlknur Üstün (Women’s Coalition), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association) i Şeyhmus Özbekli (Rights Initiative).

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie

Działaj teraz!

Wolność dla Nasrin z Iranu!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rosja/Ukraina: reżyser Oleg Seńcow i inni ukraińscy więźniowie są na wolności

Powiązany temat

Ponad 1 milion osób apeluje do rządu Iranu o uwolnienie Nasrin Sotoudeh

14683