Wolontariusze Amnesty International na trasie koncertowej Stinga "Back to Bass" będą obecni z kampanią dla Delty Nigru

Sting_UK_HIRES_mediumPrzez ponad dwie dekady Sting dumnie wspierał Amnesty International i jej pracę na rzecz ochrony praw człowieka na całym świecie. Ten udany związek trwa do dzisiaj, a wyrazem tego jest obecność w każdym miejscu koncertu Stinga podczas trasy “Back to Bass” wolontariuszy Amnesty International, którzy zorganizują swoje stoliki informacyjne, by naświetlić sytuację w Delcie Nigru
– Już od długiego czasu podziwiam skuteczność Amnesty International, godność i poczucie zaangażowania. Razem przeszliśmy długą drogę i jestem dumny mogąc wspierać jej pracę jak tylko potrafię-, mówi Sting.
Trasa koncertowa, która zdobyła bardzo dobre recenzje w zeszłym roku w Ameryce Płn., teraz przebiega przez Europę, Wielką Brytanię i Południową Afrykę. Zaczyna się 5 lutego 2012 r. wyprzedanym koncertem w -The Sage Gateshead- w Newcastle w Wielkiej Brytanii. W Polsce Sting wystąpi 15 lutego i 16 lutego w Sali Kongresowej w Warszawie. Więcej informacji o trasie i dostępności biletów na stronie www.sting.com/tour.
Wsparcie Stinga dla Amnesty International zaczęło się w 1981 r., kiedy wystąpił na specjalnym dobroczynnym koncercie w Londynie, “The Secret Policemen’s Other Ball”. W ciągu następnych lat uczestniczył w poszczególnych koncertach, trasach i nagraniach piosenek dla organizacji. Ostatnio nagrał swoją wersję piosenki Boba Dylana “Girl From The North Country” do albumu “Chimes of Freedom. The Songs Of Bob Dylan Honoring 50 Years of Amnesty International”, nagranego by wesprzeć działalność Amnesty International.
W tym roku wolontariusze Amnesty podczas trasy -Back to Bass-, będą zapoznawać koncertowiczów z petycją -Shell: przyznaj się, zapłać i oczyść Deltę Nigru!-. Petycja wzywa koncern Shell do przeznaczenia 1 mld dolarów na założenie funduszu, którego celem byłoby oczyszczenie Delty Nigru, oraz rozpoczęcia oczyszczania i zadośćuczynienia lokalnym społecznością, które ucierpiały w skutek zanieczyszczenia. Akcja wzywa również Shell i inne międzynarodowe korporacje do sfinansowania wszechstronnego oszacowania skali zanieczyszczenia ropą naftową całego regionu.
Ostatni raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych ujawnił ciężkie zanieczyszczenie ropą naftową w regionie Delty Nigru – jednego z najbogatszych w faunę i florę regionów Afryki.
Jo Metcalf, szef Art For Amnesty mówi: “Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią trasy koncertowej Stinga i mamy nadzieję, że skutecznie zwrócimy uwagę na tę ważną akcję”.
Sytuacja w Delcie Nigru
Przemysł wydobywczy ropy naftowej został zapoczątkowany w 1958 r. po odkryciu złóż ropy przez Shell British Petroleum (teraz Royal Dutch Shell). Dzisiaj przemysł wydobywczy posiada kontrolę nad ogromnym obszarem Delty Nigru. Shell operuje na obszarze ok. 31 tys. metrów kwadratowych zamieszkałego terytorium.
Przemysł wydobywczy ropy i gazu stanowi 97% zysków z zagranicznej wymiany handlowej Nigerii oraz składa się na 79,5% dochodów rządu. Od początku lat 60. zyski z wydobycia ropy naftowej w tym regionie sięgnęły ok. 350 mld funtów. Przemysł wydobywczy składa się zarówno z udziału rządu Nigerii, jak i spółek zależnych od takich międzynarodowych korporacji jak: Shell, Eni, Chevron, Total i Exxon Mobil, oraz nigeryjskich spółek.
Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju ONZ (UNDP) ponad 60% ludzi w regionie delty zależy od naturalnych surowców, które były zawsze podstawą lokalnej gospodarki i źródłem utrzymania. Według danych UNDP między 1976 a 2001 szacunkowo zdarzyło się 6800 wycieków, co oznacza stratę ok. 3 milionów baryłek ropy. Wielu ekspertów uważa, że z powodu zaniżania oficjalnych statystyk, te szacunki mogą być znacznie wyższe.
Przepisy prawa nigeryjskiego zobowiązują firmy do oczyszczenia wycieków ropy, ale nie są one egzekwowane.
Więcej o trasie koncertowej i Amnesty International na stronie “Art For Amnesty”: amnesty.org/arts
Więcej o Stingu, trasie “Back to Bass”, biletach i miejscach koncertów na stronie: www.sting.com
Więcej o sytuacji w Delcie Nigru na stronie ai50.pl [AKTUALIZACJA 19-08-2016; strona już nie istnieje]

Tematy