Nasza historia
-
Założony zostaje globalny ruch praw człowieka. Prawnik, Peter Benenson, publikuje “Apel za amnestią” w dzienniku “Observer”, po tym jak dowiedział się o dwóch portugalskich studentkach uwięzionych za to, że wzniosły toast za wolność.
-
Pierwszy więzień sumienia wychodzi na wolność, to ukraiński arcybiskup Josyf Slipyj. Rozpala to iskrę kampanii prowadzonych na rzecz osób prześladowanych za swoje przekonania. Zdjęcie: demonstracja w Londynie w 1983 r.
-
Amnesty rozpoczyna pierwszą kampanię przeciwko torturom. 12 lat później ONZ zagłosowało za zniesieniem tortur na świecie, przyjmując w 1984 roku Konwencję przeciwko torturom.
-
Emil Morgiewicz i Adam Wojciechowski (b. więźniowie sumienia) zostają członkami Amnesty International i zakładają pierwszą nieformalną grupę Amnesty w Polsce. Dołączają do nich osoby działające w ROPCiO i KOR. Grupa organizuje zbieranie podpisów pod kampaniami ws. zniesienia kary śmierci i powstrzymania tortur na świecie.
-
Amnesty International otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie“.
-
Amnesty rozpoczyna pierwszą kampanię przeciwko karze śmierci. Kiedy powstawaliśmy w 1961 roku tylko 9 państw zniosło państwowe egzekucje. Do 2015 roku ta liczba wzrosła do 140.
-
Stowarzyszenie Amnesty International zarejestrowano w Gdańsku 6 czerwca 1990 r. W tworzenie ruchu w Polsce angażują się m. in. osoby z Solidarności, ruchu Wolność i Pokój, obrońcy w procesach politycznych z czasów PRL. Przeczytaj więcej materiałów o historii Amnesty w Polsce>>
-
Amnesty prowadzi kampanię na rzecz osądzenia winnych zbrodni ludobójstwa i zbrodni wojennych przez Międzynarodowy Trybunał Karny. MTK został powołany w 2002 roku. Zdjęcie: Demonstranci z “human carpet” wywierają nacisk na delegatów negocjujących powstanie MTK, Włochy 1998 r.
-
W grudniu odbywa się w Polsce pierwszy Maraton Pisania Listów. Pomysł warszawskiej grupy lokalnej w następnym roku zostaje podchwycony przez ruch międzynarodowy i staje się największą globalną akcją dla osób, których prawa są łamane. “Poślijmy im wolność” – przeczytaj o tym, jak powstał Maraton.
-
Nelson Mandela został Ambasadorem Sumienia Amnesty International. W 1962 r. Amnesty wysłała prawnika, który obserwował jego proces w RPA. Mandela napisał: „sama jego obecność, a także udzielona pomoc, były dla nas źródłem niesamowitej inspiracji i zachęty”.
-
Wieloletnia walka Amnesty o wolność słowa na świecie przenosi się także do Internetu. Ali Sayed al-Shihabi zostaje uwolniony po aresztowaniu za opublikowanie online w Syrii prodemokratycznych artykułów.
-
Po 20 latach presji ze strony aktywistów Amnesty globalny Traktat o Handlu Bronią wchodzi w życie 24 grudnia 2014 roku. Pomoże zakończyć transfery broni, które służą do popełniania zbrodni.
-
Amnesty International w Polsce obchodzi 25-lecie działalności akcją “Wolność-Udostępnij“.