Przekaż 1,5% podatku Amnesty,
aby wspierać obrońców praw człowieka

KRS 0000110695

Co robić, gdy naruszane są prawa człowieka? Gdy łamane jest prawo do rzetelnego procesu sądowego, do poszanowania życia prywatnego, do wolności wypowiedzi? Najłatwiej nie robić nic, zwłaszcza dopóki nie dotyka nas to bezpośrednio. Ale jeśli nie chcemy pogodzić się z niesprawiedliwością, także taką, której doświadczają inni, nie ma innego wyjścia niż działanie. Justyna, Igor, Andrzej i Nasrin wybrali właśnie tę drogę. Bronili praw człowieka i byli gotowi ponieść tego konsekwencje. Możesz stanąć po tej samej stronie i pomóc w walce, przekazując 1,5% podatku na Amnesty International.

W sytuacjach, kiedy zawodzą instytucje państwowe, kiedy państwo chwieje się w swoich posadach, tak naprawdę wszystko opiera się na takiej oddolnej inicjatywie, na ruchach, na społeczeństwie obywatelskim. I z mojego doświadczenia wynika, że zawsze w takich sytuacjach kryzysowych na społeczeństwo obywatelskie, na NGO-sy możemy liczyć.

Igor Tuleya

Pomóż nam wspierać tych, którzy upominają się o innych. 1,5% podatku przekazane na Amnesty pozwoli nam działać dalej: nagłaśniać sytuację tych, którzy nie poddają się w walce o prawa człowieka, prowadzić rzecznictwo, aby społeczność międzynarodowa nie pozostawała obojętna i reagowała, gdy prawa człowieka są łamane. Mobilizujemy do działania na rzecz obrońców praw człowieka poprzez petycje, listy i apele. Przystępujemy do spraw sądowych w ich obronie, wspieramy ich, przygotowując opinie prawne, badania i ekspertyzy. Jeśli jest taka potrzeba, finansujemy wparcie prawne i psychologiczne, a gdy życie lub zdrowie jest zagrożone, uruchamiamy Global Relief Fund, z którego finansujemy ucieczkę i nowy start w bezpiecznym  miejscu.

Wesprzyj te działania. Dziękujemy za każdą decyzję o przekazaniu 1,5% podatku na Amnesty – to Twój wkład w walkę o prawa człowieka.

Jesteśmy organizacją niezależną i nie przyjmujemy dotacji od rządów i partii politycznych. Wasze wsparcie jest nieodzowne i bardzo za nie dziękujemy!

DARMOWY PROGRAM DO ROZLICZANIA PIT

Skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT zgodnego z wymaganiami Urzędu Skarbowego. Zeznanie podatkowe możesz przesłać do Ministerstwa Finansów za pomocą systemu e-deklaracje lub wydrukować i zanieść do właściwego US. Złóż deklarację szybko i bez komplikacji.

Nie wiesz jak rozliczyć PIT? To proste! Wystarczy, że klikniesz poniższy przycisk, a w nowym oknie otworzy się program umożliwiający szybkie wypełnienie dowolnego formularza podatkowego (PIT-37 i wiele innych!).

Justyna Wydrzyńska

14 marca 2023 Sąd Okręgowy Warszawa-Praga uznał Justynę winną „pomocy w aborcji” na podstawie art. 152 § 2 Kodeksu karnego. Wyrok: osiem miesięcy ograniczenia wolności przez prace społeczne. Obrońcy zapowiedzieli apelację, a sama Justyna zadeklarowała, że wraca do pracy na telefonie, by odbierać wiadomości od osób potrzebujących pomocy w aborcji.

Oskarżenie Justyny o przestępstwo jest próbą ukarania jej przez władze za słuszną działalność i pracę na rzecz dostępu do bezpiecznej aborcji.

Nikt nie powinien być karany za ochronę tego prawa.

2 / 4

Igor Tuleya

Sędzia Tuleya krytykował zmiany w sądownictwie wprowadzane przez rząd. W odwecie za orzeczenia, w których wskazywał na nieprawidłowości w działaniach władz, prokuratura postawiła mu zarzut karny i doprowadziła do uchylenia immunitetu sędziowskiego. Został odsunięty od orzekania na kilka lat. Nie przerwał jednak walki o niezależne sądownictwo. Władza nie może wykorzystywać podporządkowanych sądów do kontrolowania ludzi, a sędzia działający zgodnie z prawem nie może kończyć w więzieniu za to, jakiej treści wyroki wydaje.

3 / 4

Andrzej Poczobut

Andrzej Poczobut to polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej z Grodna. Za swoją działalność dziennikarską i społeczną był wielokrotnie aresztowany przez władze białoruskie.

8 lutego 2023 roku Sąd rejonowy w Grodnie skazał go na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W maju Sąd Najwyższy odrzucił jego apelację.  

Odbywa karę w więzieniu w Nowopłocku, które jest jedną z najbardziej niebezpiecznych kolonii karnych w Białorusi. Ma utrudniony kontakt z rodziną oraz adwokatem. W lipcu trafił na pół roku do więziennej izolatki. Nie otrzymuje niezbędnych leków. Andrzej Poczobut zadawał niewygodne pytania, nagłaśniał nadużycia i łamanie prawa. „Nie wybieramy czasów, w których przyszło nam żyć, ale wybieramy, jak żyjemy w tych czasach”, pisał z więzienia. Gdy dziennikarstwo staje się przestępstwem, a prawda prowadzi do łagru, nie wolno być biernym. 

4 / 4

Nasrin Sotoudeh

Nasrin Sotoudeh jest wybitną irańską prawniczką zajmującą się prawami człowieka. Broniła aktywistów, dziennikarzy i kobiety. Została skazana na 38 lat więzienia i 148 batów za swoją pracę w obronie praw kobiet i za udział w protestach przeciwko obowiązkowi noszenia hidżabu.

Od grudnia 2021, z powodu poważnych problemów kardiologicznych, Nasrin przebywa na przepustce poza zakładem karnym. Zdiagnozowano u niej rzadką postać choroby niedokrwiennej serca. Nasrin skupia się teraz na powrocie do zdrowia. Musi jednak cyklicznie wnosić o przedłużenie przepustki i nie wiadomo, czy jej prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Nasi bohaterzy to odważni i przyzwoici ludzie z sercem, którzy nie chcieli pozostać obojętni. Przeciwstawili się ogromnej machinie systemu, który ingeruje w życie prywatne i wykoleja publiczne. Pokazali, że nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, warto bronić wartości.

To wymaga odwagi i determinacji, bo za sprzeciwianie się władzy w imię sprawiedliwości, często płaci się reputacją, pozbawieniem wolności, uniemożliwieniem wykonywania zawodu, doświadczeniem przemocy, zdrowiem, brakiem nadziei i na wiele innych sposobów.

Walka o prawa człowieka jest trudna i wycieńczająca. Aby pomagać tym, którzy się na nią zdecydują, potrzebujemy wsparcia. Przekazując 1,5% podatku, umożliwiasz nam działanie.

Stań ramię w ramię z odważnymi w Polsce i na świecie

Razem jesteśmy w stanie przeciwstawiać się próbom odbierania wolności i walczyć o tych, których jej niesprawiedliwie pozbawiono, aby znowu mogli jej w pełni doświadczyć.

Chcemy, aby ci, którzy nie zgadzają się na działania czy przepisy krzywdzące innych, na dyskryminację, ukrywanie prawdy, gdy jest ona niewygodna, mogli liczyć na naszą pomoc. Dlatego zabieramy głos w ich obronie.

Walczymy o wprowadzanie przepisów, które ochronią obrońców praw człowieka oraz o uchylenie ustaw, które atakują na przykład wolność słowa. Władze państw nie mogą wykorzystywać fałszywych zarzutów jako pretekstu do uciszania tych, którzy się z nimi nie zgadzają.

Przekaż 1,5% na obronę praw człowieka i włącz się do walki o bardziej sprawiedliwe społeczeństwo.

PRZEKAŻ SWOJE 1,5%!

Wpisz nasz numer KRS 0000110695 w swoją deklarację podatkową lub wypełnij TWÓJ E-PIT przygotowany przez e-Urząd Skarbowy

Program e-pity by e-file.