Wyślij list do Łukaszenki! Uwolnij białoruskich opozycjonistów – Amnesty International

Wyślij list do Łukaszenki! Uwolnij białoruskich opozycjonistów

20 stycznia, o godz. 18.00 w restauracji Karmnik na ul. Piwnej 4a w Warszawie będzie można spotkać się z białoruskimi opozycjonistami oraz napisać list do Aleksandra Łukaszenki. O godz. 20.00 z Placu Zamkowego w powietrze wypuszczone zostaną lampiony z życzeniami dla Białorusi o przestrzeganie praw człowieka.
Jednocześnie tego dnia ruszy strona internetowa – www.listnabialorus.pl – z petycją skierowaną do prezydenta Łukaszenki. Każdy będzie mógł wystąpić w obronie więzionych opozycjonistów i zażądać zaprzestania represji.
-Mamy nadzieję, że będzie to okazja dla wielu, aby wyrazić swoją solidarność z więzionymi działaczami na Białorusi. Każdy nasz list i każdy nasz gest może mieć dla nich ogromne znaczenie-, mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.
Za udział w demonstracjach z 19 grudnia 2010 zatrzymano ponad 700 osób, przy czym większość została zwolniona po odsłużeniu krótkiej kary administracyjnej. 30 osób, najważniejsi politycy, kandydaci na prezydenta, aktywiści i dziennikarze są jednak w dalszym ciągu przetrzymywani, co sprawia wrażenie akcji mającej na celu powstrzymanie działalności opozycyjnej.
Amnesty International jak dotąd uznała 15 z nich za więźniów sumienia, którzy zostali ukarani tylko z powodu swojego pokojowego korzystania z prawa do zgromadzeń i wolności słowa. Organizacja uważa, że nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za przemoc, która miała wówczas miejsce.
Amnesty International bada przypadki innych osób oskarżonych o te same przewinienia w związku z grudniowymi demonstracjami. Możliwe, że wśród nich znajdują się kolejni więźniowie sumienia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2480