Wybory w Afganistanie: kandydaci i kandydatki zagrożeni atakami – Amnesty International

Wybory w Afganistanie: kandydaci i kandydatki zagrożeni atakami

Na ryzyko narażone są szczególnie kobiety kandydujące w wyborach. Niektóre z nich powiedziały Amnesty International, że lokalne siły bezpieczeństwa odmówiły im zapewnienia ochrony i wręcz wyśmiewały je, gdy informowały o przypadkach ataków i przemocy.
-Dwa tygodnie temu Talibowie umieścili w nocy w moich drzwiach list z pogróżkami. Rano od razu zaniosłam go na posterunek policji, ale nikt nie chciał potraktować tych gróźb poważnie. Jeden z funkcjonariuszy powiedział mi, że jeśli mam zamiar kandydować to zasługuję na prześladowanie,- powiedziała Amnesty International jedna z kandydatek do parlamentu. Chciała pozostać anonimowa, gdyż obawia się prześladowania zarówno ze strony policji, jak i rebeliantów.
Od czerwca b.r. zostało zabitych trzech kandydatów i co najmniej 15 aktywistów, a wiele osób zostało rannych w nieudanych próbach zabójstwa. Co najmniej dwóch kandydatów zostało pobitych. Talibowie przyznają się do zabójstwa trzech kandydatów i wielu innych ataków zarówno na kandydatów, jak i aktywistów prowadzących kampanie wyborcze.
Amnesty International wezwała rząd Afganistanu to zapewnienia równego dostępu do ochrony ze strony policji dla wszystkich kandydatów i kandydatek w oparciu o obiektywną oceną zagrożenia, a nie w oparciu o sympatie polityczne czy płeć.
-Obywatele Afganistanu nie powinni wybierać pomiędzy bezpieczeństwem, a udziałem w życiu publicznym,- powiedział Madhu Malhotra, Z-ca Dyrektora Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku. -Rząd Afganistanu musi poważnie traktować wszelkie pogróżki i ataki na kandydatów i kandydatki oraz zarządzić szybkie i bezstronne dochodzenie w sprawie tych nadużyć. Również Talibowie muszą natychmiast zaprzestać ataków na ludność cywilną, w tym osoby zaangażowane w wybory.-
Kandydaci w wyborach powiedzieli Amnesty International, że pomimo wielokrotnych próśb o ochronę przed atakami ze strony Talibów, policja afgańska nie odpowiedziała na nie, ani nie rozpoczęła śledztwa w sprawie odnotowanych przypadków przemocy wobec kandydatów i kandydatek.
Kolejna kandydatka do parlamentu, która również pragnie pozostać anonimowa, powiedziała Amnesty International, że niedawno została postrzelona przez uzbrojonego mężczyznę w czasie prowadzenia kampanii. -Policja aresztowała dwóch mężczyzn, którzy jak się okazało, byli powiązani z lokalnym przywódcą z północnej prowincji. Mężczyźni zostali zwolnieni, a ja jestem przerażona,- powiedziała. -Poprosiłam od razu o ochronę policji, ale jej nie otrzymałam.-
Niezależna Komisja Wyborcza (IEC), ciało rządowe, które nadzoruje głosowanie, poinformowała 5 września, że co najmniej 938 z ponad 6800 ośrodków wyborczych w całym Afganistanie nie zostanie otwartych ze względów bezpieczeństwa. Ośrodki, które będą nieczynne, leżą głównie na południu i na wschodzie Afganistanu, gdzie faktyczną kontrolę sprawują ugrupowania rebelianckie.
13 września, biuro prezydenta Afganistanu oświadczyło, że siły bezpieczeństwa są gotowe do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie wyborów w całym Afganistanie.
Jednak według Afgańskiej Fundacji na rzecz Wolnych i Sprawiedliwych Wyborów (FEFA), afgańskiej organizacji pozarządowej, kandydaci w 14 spośród 34 prowincji wyrazili obawy co do nieodpowiedniego zabezpieczenia w ich centrach wyborczych, a inni kandydaci powiedzieli Amnesty International, że nie wydaje im się, aby środki bezpieczeństwa były lepsze w dniu wyborów.
FEFA zaobserwowała również niedawno we wschodniej prowincji Nangarhar duże dysproporcje pomiędzy ochroną kandydatów mających poparcie lokalnego rządu, a pozostałymi kandydatami.
-Siły bezpieczeństwa Afganistanu muszą zapewnić głosującym i kandydatom oraz kandydatkom odpowiednie środki bezpieczeństwa i ochronę w oparciu o obiektywną ocenę potrzeb. Każdy, w tym kobiety, powinien mieć możliwość udziału w wyborach bez strachu przed atakami i pogróżkami,- powiedział Madhu Malhotra.
KONIEC

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2596