Pióro Nadziei to nagroda przyznawana co roku za działalność medialną, która przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka. Od 2002 r. Amnesty International wyróżnia osoby, które nie pozostają obojętne wobec naruszeń i stają w obronie pokrzywdzonych. W 2025 r. przypada jubileusz 35-lecia działalności Amnesty International w Polsce – z tej okazji przyznane zostaną aż 3 nagrody, w tym Nagroda Publiczności.
Idea nagrody
Pióro Nadziei to wyróżnienie dla osób, które swoją pracą medialną sprawiają, że temat praw człowieka jest obecny w przestrzeni publicznej. Ich wysiłek, rzetelność i staranność, a także nowatorskie podejście do przedstawianych tematów i historii sprawiają, że stają się one ważne dla odbiorczyń i odbiorców – a to pierwszy krok do zaangażowania się w działalność na rzecz praw człowieka. Nagrodę mogą otrzymać osoby związane zarówno z mediami tradycyjnymi (prasa, telewizja, radio, fotografia), jak i nowoczesnymi (blogi, media społecznościowe), a także pisarki i pisarze, twórczynie i twórcy filmowi, rysowniczki i rysownicy lub osoby w inny sposób wykorzystujące pracę medialną do krzewienia idei praw człowieka.
Pióro Nadziei to nagroda szczególna, bo przyznajemy ją naszym największym sojusznikom, czyli ludziom mediów. Ludziom, którzy na wspólnym froncie razem z nami walczą, przez ostatnie lata walczyli i mamy nadzieję, że dalej będą walczyć o prawa człowieka. Mam głębokie przekonanie, że również dzięki tej współpracy w ostatnich latach udało się bardzo wiele zrobić.
Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska
Nagrody przyznawane w tym roku
NAGRODA PIÓRO NADZIEI 2024
Przyznawana za działalność medialną w 2024 r. (materiały publikowane od 1 stycznia do 31 grudnia).
Laureata wyłoni jury konkursowe. Jego członkinie i członkowie wezmą pod uwagę między innymi: wagę społeczną poruszanego tematu, rzetelność i staranność, wpływ na rzeczywistość, oddźwięk medialny i społeczny pracy oraz nowatorskie podejście do przedstawiania tematu/historii.
W skład jury wejdą: dyrektorka Stowarzyszenia Anna Błaszczak-Banasiak oraz trzy osoby eksperckie w obszarze mediów i praw człowieka. Pełny skład jury zostanie przedstawiony na początku lutego.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
W roku 35-lecia działalności Amnesty International w Polsce, organizacja zachęca internautki i internautów nie tylko do nadsyłania kandydatur, ale także do głosowania w plebiscycie publiczności. Swój głos będzie można oddać na jedną z 10 nominowanych osób.
NAGRODA SPECJALNA – NAGRODA 35-LECIA
Nagroda przyznawana przez zespół Amnesty International w nawiązaniu do jubileuszu. Przyznając nagrodę, Amnesty doceni osobę, która w ostatnich 35 latach poprzez swoją działalność medialną w szczególny sposób przyczyniła się do promowania praw człowieka w Polsce.
Jak głosować? Harmonogram
Zgłoszenia kandydatur do nagrody można przesyłać poprzez formularz do 26 stycznia 2025 roku do godz. 23:59. W formularzu należy podać swoje dane osobowe, imię i nazwisko zgłaszanej osoby oraz krótkie uzasadnienie kandydatury. Swoje propozycje (jedną lub kilka) mogą przesłać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe lub firmy. Muszą one dotyczyć publikacji z 2024 r. (od 1 stycznia do 31 grudnia). Nie przyjmujemy zgłoszeń wysłanych poza dedykowanym formularzem.
Kolejnym etapem konkursu będzie ocena zgłoszeń pod względem formalnym i wybór 10 nominacji, którego dokona zespół ekspercki Amnesty International. Później rozpocznie się internetowe głosowanie oraz obrady jury konkursowego. Zwycięzców i zwyciężczynie poznamy podczas uroczystości wręczenia nagród 6 marca 2025 r.
Poprzednie edycje
2023
Nagroda medialna Pióro Nadziei 2023 dla Leny Khalid, wyróżnienie dla pisarki Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.
Lena Khalid jest blogerką działającą medialnie przede wszystkim na Instagramie. Na swoim profilu Lena Khalid uzupełnia i komentuje informacje na temat świata arabskiego, opowiada o problemach w regionie i walczy ze stereotypami, mówiąc w sposób obrazowy, rzetelny i przekonujący. W 2023 roku była szczególnie zaangażowana w objaśnianie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Lena Khalid mówi o innych swoim głosem – i operuje kategoriami praw człowieka. Wybiera sprzeciw wobec dyskryminacji i nierówności. Wybiera solidarność i sojusznictwo z tymi, którzy nie mają szansy na posłuch. Dla Leny Khalid wolność to nie tylko przywilej – to też odpowiedzialność – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce.
Wyróżnienie przyznano Joannie Kuciel-Frydryszak, autorce książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” wydanej w 2023 r. nakładem wydawnictwa „Marginesy”. Jury doceniło autorkę za przedstawianie przemilczanych dotychczas historii w sposób, dzięki któremu docierają one do szerokiej publiczności i rezonują w przestrzeni publicznej, oddając sprawiedliwość minionym pokoleniom, a pokoleniom obecnym – poczucie sprawczości i przekonanie o ważności ich głosu.
W finale nagrody znaleźli się także: Magdalena Chrzczonowicz – redaktorka i wicenaczelna portalu OKO.press, Renata Kijowska – dziennikarka i reporterka „Faktów” TVN oraz fotograf i fotoreporter Maciej Moskwa.
2022
Agnieszka Jędrzejczyk laureatką Pióra Nadziei 2022, nagrody specjalne dla Andrzeja Poczobuta i Wojciecha Jagielskiego
Nagrodę medialną Amnesty International – Pióro Nadziei za rok 2022 otrzymała Agnieszka Jędrzejczyk, dziennikarka OKO.press, za wprowadzenie do debaty publicznej tematu SLAPPów, nowego zagrożenia dla praw człowieka. Pełna treść laudacji dostępna jest tutaj.
Amnesty International Polska przyznało także dwie nagrody specjalne Pióro Nadziei – Wojciechowi Jagielskiemu za całokształt twórczości oraz Andrzejowi Poczobutowi za niezłomność w pracy medialnej na rzecz praw człowieka.
“Dorobek Wojciecha Jagielskiego i jego praca dla praw człowieka są godne podziwu. Jego teksty, które przybliżają postać Innego walczą ze stereotypizacją i uproszczeniem rzeczywistości, by pasowała do naszych wyobrażeń. Wkład Wojciecha Jagielskiego w rozumienie praw człowieka jest nie do przecenienia. To teksty o innych kulturach, ale także teksty głęboko ludzkie” – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.
“W tym roku zdecydowaliśmy się przyznać także drugą nagrodę specjalną. To nagroda dla dziennikarza głęboko zaangażowanego, który za swoją pracę płaci bardzo wysoką cenę: cenę wolności. Niezłomna postawa Andrzeja Poczobuta zasługuje na najwyższy szacunek i podziw” – stwierdziła Anna Błaszczak-Banasiak.
W finale nagrody znaleźli się także: Joanna Klimowicz, dziennikarka (“Gazeta Wyborcza” Białystok), Rafał Milach, fotograf, artysta wizualny, aktywista oraz Paweł Pieniążek, reporter, korespondent wojenny (“Tygodnik Powszechny”).