Wzorce represji: Chronologia protestów w Hongkongu w 2019 r – Amnesty International

Wzorce represji: Chronologia protestów w Hongkongu w 2019 r

Przedstawiamy chronologię dotychczasowych protestów w Hongkongu w 2019 r.

Masowe protesty wybuchły w Hongkongu w kwietniu 2019 r., początkowo w związku z proponowanymi zmianami legislacyjnymi, które pozwoliłyby na ekstradycję mieszkańców do Chin kontynentalnych. Protesty organizowane są co najmniej raz w tygodniu, a często codziennie.

W odpowiedzi siły policyjne w Hongkongu często uciekają się do masowego i niezgodnego z prawem używania broni, takiej jak gaz łzawiący. Stosują niepotrzebną i nadmierną siłę podczas aresztowań protestujących. Wydaje się, że nadużycia policji nasilały się wraz z rozwojem protestów.

Mimo, że zdecydowana większość protestujących była nastawiona pokojowo, wydaje się, że przypadki stosowania przemocy przez demonstrantów nasilają się wraz z nadmiernym użyciem siły przez policję. Protesty na lotnisku w Hongkongu miały gwałtowny przebieg, a protestujący włamali się również do Kompleksu Rady Legislacyjnej i zdewastowali stacje kolei Masowego Transportu Publicznego (MTR). Zauważono, że przemoc nasila się, gdy rząd nie reaguje na żądania publiczne i konsekwentnie stosuje nadmierną siłę policyjną.

Amnesty International monitorowała wydarzenia w terenie oraz weryfikowała dowody fotograficzne i wideo, wysłane bezpośrednio lub opublikowane online. Zespół badawczy Amnesty International na początku września przeprowadził wywiady z osobami mającymi informacje z pierwszej ręki o nadużyciach policyjnych, w tym 21 aresztowanymi podczas protestów, a także bezpośrednio zaobserwował masowe i lekkomyślne reakcje policji na protesty wieczorem 7 i 8 września.

Całościowy obraz jest jasny: siły policyjne w Hongkongu dopuściły się powszechnych naruszeń praw człowieka jako podmiot państwowy reagujący na protesty i nie są w stanie przeprowadzić dochodzenia w swojej własnej sprawie.

Amnesty International pilnie wzywa do skutecznego, niezależnego, bezstronnego dochodzenia mającego na celu zapewnienie prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia, ponieważ zaufanie do istniejących mechanizmów wewnętrznych i Niezależnej Komisji ds. Skarg Policyjnych (IPCC) jest niewielkie.

Stań w obronie mieszkańców Hongkngu. PODPISZ PETYCJĘ!>>>

Zdjęcie w nagłówku. Jedna z demonstracji w Hongkongu z czerwca 2019. Copyright: Jimmy Lam @everydayaphoto.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Chiny: Opublikowany wreszcie raport ONZ powinien doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

Powiązany temat

Jak byśmy byli wrogami na wojnie – sytuacja mniejszości muzułmańskiej w Xinjiang

Powiązany temat

Hongkong: Brak pociągania do odpowiedzialności za przemoc ze strony policji może podsycać niepokoje

36173