XVII Maraton Pisania Listów Amnesty International – Amnesty International

XVII Maraton Pisania Listów Amnesty International

Już od 1 do 11 grudnia w całej Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Każdy może się zaangażować i zorganizować Maraton w swojej szkole, miejscu pracy, ulubionej kawiarni albo w domu w gronie znajomych.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który świętujemy 10 grudnia. W tym roku Maraton odbędzie się już po raz 17-ty. W dniach 1-11 grudnia w kilkuset miejscach w całej Polsce będziemy pisać listy w obronie 11 osób, których prawa człowieka zostały złamane. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do tej największej globalnej akcji w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w ponad 600 miejscach w całej Polsce napisaliśmy ponad 270 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 3,5 miliona akcji.

Edward Snowden, który ujawnił dziennikarzom dokumenty potwierdzające naruszania praw człowieka, Erin Keskin – prawniczka z Turcji, która była ścigana ponad 100 razy, Fomusoh Ivo Feh, któremu w Kamerunie grozi 20 lat za wysłanie sms- to tylko niektóre z osób, w sprawie których będziemy pisać w tym roku.

– Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Maraton łączy i pozwala nam mieć wpływ na otaczający nas świat – powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International.

Sukcesy
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku udało nam się m. in. doprowadzić do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który ponad 40 lat przebywał w izolatce, oraz Yacenii Armenty, która była torturowana i uwięziona na podstawie oświadczenia podpisanego pod wpływem tortur.

Jednym z bohaterów Maratonu Pisania Listów był także Aleś Bialacki, białoruski więzień polityczny. Został uwolniony po prawie 3 latach więzienia. Jego sprawa poruszyła wiele osób w Polsce i na świecie. Po uwolnieniu powiedział Amnesty: „Ogromna ilość otrzymanych listów napawała mnie wielkim optymizmem. Byłem bardzo, bardzo szczęśliwy, gdy je otrzymałem”.

Dodatkowe informacje na temat Maratonu oraz formularz służący do zarejestrowania miejsca można znaleźć na stronie:  www.amnesty.org.pl/maraton.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Gazeta Wyborcza, TOK.FM, portal wp.pl i Krytyka Polityczna.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
12227