Zaczyna się Maraton Pisania Listów Amnesty International – Amnesty International

Zaczyna się Maraton Pisania Listów Amnesty International

Już od 4 do 13 grudnia w całej Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który świętujemy 10 grudnia. W tym roku Maraton odbędzie się już po raz szesnasty. W dniach 4-13 grudnia w blisko 600 miejscach w całej Polsce będziemy pisać listy w obronie 10 osób, których prawa człowieka zostały złamane. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcji w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w ponad 500 miejscach w całej Polsce napisaliśmy ponad 260 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 3 miliony akcji.
Albert Woodfox z USA, uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar, malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to tylko niektóre z osób, w sprawie których będziemy pisać.
– Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią “nie” łamaniu praw człowieka. Maraton łączy i pozwala nam mieć wpływ na otaczający nas świat – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International.

Sukcesy
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku udało nam się m. in. doprowadzić do uwolnienia skazanego na karę śmierci Mosesa Akatugby z Nigerii, polepszenia dostępu do służby zdrowia kobiet z Mkhondo w RPA, czy uzyskać od greckiego Ministra Sprawiedliwości deklarację zmiany prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści.
Jednym z bohaterów Maratonu Pisania Listów był także Aleś Bialacki, białoruski więzień polityczny. Został uwolniony po prawie 3 latach więzienia. Jego sprawa poruszyła wiele osób w Polsce i na świecie. Po uwolnieniu powiedział Amnesty: “Ogromna ilość otrzymanych listów napawała mnie wielkim optymizmem. Byłem bardzo, bardzo szczęśliwy, gdy je otrzymałem.”
– Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka możemy osiągnąć sukces. Coraz większe zainteresowanie Maratonem utwierdza nas w przekonaniu, że ludzie chcą pomagać – powiedziała Draginja Nadaždin.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których piszemy i lista miejsc, gdzie można pisać listy znajduje się na stronie:  www.amnesty.org.pl/maraton.
Partnerami medialnymi wydarzenia są: Program 1 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, portal wp.pl i Krytyka Polityczna.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1057