Zastosowanie nadmiernej siły przez Izrael wobec cywilów w Strefie Gazy stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego

Co najmniej 58 osób zginęło a blisko 3000 odniosło rany podczas poniedziałkowych protestów na granicy Izraela i Strefy Gazy przeciwko otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie.

To kolejny przerażający przykład użycia nadmiernej siły, w tym ostrej amunicji, przez wojsko izraelskie. Działanie to stanowi pogwałcenie międzynarodowych standardów a w niektórych przypadkach mamy wręcz do czynienia z popełnianiem świadomych zabójstw stanowiących zbrodnie wojenne,

powiedział Philip Luther, dyrektor ds. badań i rzecznictwa na region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International.

Poniedziałek 14 maja był najbardziej krwawym dniem w historii Strefy Gazy od czasu wojny pomiędzy Izraelem a kontrolującym enklawę Hamasem w 2014 roku. Wcześniejsze doniesienia palestyńskich służb medycznych wskazują, że wielu rannych i zabitych odniosło rany postrzałowe w głowę lub klatkę piersiową.

W zeszłym miesiącu Amnesty International opublikowało raport z badań w Strefie Gazy, które wykazały, że izraelskie wojsko zabija i okalecza demonstrantów nie stanowiących bezpośredniego zagrożenia dla izraelskiego personelu militarnego. Amnesty International wezwało wówczas społeczność międzynarodową do wstrzymania dostaw broni i sprzętu wojskowego do Izraela. Rosnące żniwo ofiar śmiertelnych i rannych potwierdza pilną potrzebę wprowadzenia takiego embarga.

“Zgodnie z prawem międzynarodowym broń palną można wykorzystywać wyłącznie w celu ochrony przed bezpośrednim zagrożeniem życia lub poważnymi obrażeniami” – podkreślił Philip Luther.

Więcej informacji>>>

Zdjęcie: Copyright: MAHMUD HAMS/AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Chrońmy ludzi uciekających przed wojną

Powiązane tematy

Powiązany temat

Pracownicy medyczni na całym świecie są uciszani, narażani i atakowani

Powiązany temat

Syria: ONZ nie może przerwać pomocy dla cywilów na północnym zachodzie Syrii, gdzie wciąż dochodzi do rosyjskich i syryjskich zbrodni wojennych

Powiązany temat

Grecja: Nieludzkie procedury azylowe stanowią zagrożenie dla ludzkiego życia

16723