Zatrzymajmy przymusowe wysiedlenia! – akcja w Warszawie – Amnesty International

Zatrzymajmy przymusowe wysiedlenia! – akcja w Warszawie

Na Placu Zamkowym 19 października powstanie dom. Postawi go podczas happeningu warszawska grupa Amnesty International, która równocześnie będzie zbierać podpisy pod petycjami przeciwko przymusowym wysiedleniom we Włoszech i w Brazylii.

Warszawska grupa Amnesty International organizuje akcję w piątek o godz. 17.00 z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem oraz Międzynarodowego Dnia Godności (oba święta przypadają w środę 17 października). Jednocześnie w związku z trwającą kampanią Amnesty International “Stop przymusowym wysiedleniom” w tym roku organizatorzy akcji skupią się na promowaniu prawa do mieszkania.

Na Placu Zamkowym działacze i działaczki warszawskiej grupy Amnesty International ustawią artystyczny dom. Każdy będzie mógł napisać na specjalnie przygotowanych w tym celu karteczkach, co dla niego oznacza słowo “dom” i następnie przykleić je do konstrukcji. Organizatorzy akcji będą jednocześnie tłumaczyć zainteresowanym osobom istotę przymusowych wysiedleń oraz prawa do mieszkania. Każdy będzie mógł podpisać petycję w sprawie zaprzestania przymusowych wysiedleń w Brazylii oraz we Włoszech.

Przymusowe wysiedlenie to usunięcie ludzi wbrew ich woli z domów lub ziemi, którą zajmują, bez odpowiednich procedur prawnych. Przymusowe wysiedlenia naruszają prawa człowieka, w szczególności prawo do mieszkania. Każdego dnia setki ludzi tracą dach nad głową na całym świecie m.in. w Kambodży, Nepalu, Brazylii, Izraelu, we Włoszech.

Setki osób narażonych jest na przymusowe wysiedlenia i dyskryminację we Włoszech. Romowie mieszkający w większych włoskich miastach narażani są na segregację, dyskryminację i przymusowe wysiedlenia. Wiele osób przesiedlanych jest do tzw. oficjalnych obozów, które znajdują się w odizolowanych rejonach.

Z kolei budowa obiektów sportowych i infrastruktury na mundial w 2014 roku oraz Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku jest przyczyną przymusowych wysiedleń tysięcy ludzi w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre i Fortaleza w Brazylii.

Pomóż nam zatrzymać przymusowe wysiedlenia! Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

1994