Zimbabwe: Amnesty International wzywa obecne władze do natychmiastowego zakończenia stosowania przemocy wobec działaczy opozycji i ich zwolenników – Amnesty International

Zimbabwe: Amnesty International wzywa obecne władze do natychmiastowego zakończenia stosowania przemocy wobec działaczy opozycji i ich zwolenników

Organizacja wzywa policję do zaprzestania stosowania przemocy oraz apeluje o zbadanie zarzutów dotyczących udziału policji oraz armii w tego typu incydentach.
Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez Amnesty International, przemoc powyborcza występuje powszechnie, co sugerowałoby celowe kierowanie ataków przeciw znanym opozycjonistom i ich zwolennikom.
Przypadki stosowania przemocy odnotowano w prowincjach Harare, Mashonaland East, Midlands, Matabeleland North oraz Manicaland.
Według doniesień, zwolennicy opozycji byli siłą wyciągani z autobusów. W Gweru, 6 kwietnia, żołnierze zaatakowali ludność cywilną w centrum handlowym Mkoba 6. Poszkodowani zeznali organizacjom praw człowieka, że żołnierze oskarżyli ich o -niewłaściwe głosowanie-.
7 kwietnia żołnierze zaatakowali klientów centrum handlowego Mkoba 14 w Gweru. Z doniesień wynika, że żołnierze należeli do oddziału tłumienia zamieszek i zaatakowali ludność cywilną przy użyciu pałek.
O północy 6 kwietnia, około 10 żołnierzy oraz dwie osoby ubrane w mundury policyjne przybyło do domu znanego aktywisty Ruchu na Rzecz Zmiany Demokratycznej (MDC) w Mkoba 14, w Gweru. Zaatakowali oni aktywistę oraz dwoje jego przyjaciół kopiąc ich i bijąc pałkami. Aktywiści doznali obrażeń wymagających interwencji medycznej. Pomimo, że sprawa została zgłoszona policji, nikomu nie postawiono zarzutów.
Amnety International przyjęła z zadowoleniem ogłoszenie SADC o nadzwyczajnym zgromadzeniu zaplanowanym na 12 kwietnia w Lusaka, mającym na celu przeprowadzenie dyskusji na temat kryzysu w Zimbabwe. Organizacja wezwała przwódców SADC do zwiększenia wysiłków dyplomatycznych celem zapobieżenia dalszemu pogarszaniu się sytuacji w sferze przestrzegania praw człowieka w Zimbabwe.
-Przywódcy SADC powinni publicznie ogłosić, że w Zimbabwe dochodzi do poważnych naruszeń praw człowieka. Powinni również domagać się zakończenia stosowania przemocy przez obecne władze,- stwierdził Simeon Mawanza, badacz Amnesty International, będący obywatelem Zimbabwe.
-SADC powinno także publicznie ogłosić, że jedną z przyczyn zwiększonego napięcia w Zimbabwe jest opóźnianie ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich. Organizacja musi również ponaglić Komisję Wyborczą Zimbabwe do natychmiastowego ogłoszenia wyników.-
-Zbyt długo pozwalano Zimbabwe na nieprzestrzeganie praw człowieka, wzmacniając tym samym poczucie bezkarności w kraju,- stwierdził Mawanza.
Tłumaczył Arek Głowacki

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3608