Zimbabwe: Działacze związków zawodowych w ukryciu – Amnesty International

Zimbabwe: Działacze związków zawodowych w ukryciu

AFR 46/009/2007
Dwóch członków zimbabweńskiego związku zawodowego zdecydowało się na pozostanie w ukryciu, po tym jak otrzymali telefony z pogróżkami od osób, które przedstawiły się jako członkowie Policji Republiki Zimbabwe (ZRP) i Centralnej Organizacji Wywiadowczej (CIO).
Według doniesień, oficerowie ZRP i CIO oskarżali Edwarda Dzeka i Joyce Muwoni, działaczy Powszechnego Związku Pracowników Rolnictwa i Plantacji (GAPWUZ) w farmerskim miasteczku Chegutu, o mobilizowanie robotników, mających wziąć udział w robotniczej demonstracji na terenie Chegutu, jak i pobliskich farm.
Członkowie ZRP i CIO dzwonili ponadto 4 kwietnia do biur GAPWUZ, wypytując o miejsce pobytu dwóch działaczy. Odwiedzili później dom Edwarda Dzeka, który jest również prezesem oddziału Zimbabweńskiego Kongresu Związków Zawodowych (ZCTU) w Chegutu.
Część wysuwających domniemane groźby pracowników ZRP i CIO znana jest działaczom związków zawodowych. Sądzi się, że to oni prowadzili działania, mające zaszkodzić liderom związków zawodowych, biorących udział w dwudniowym strajku ostrzegawczym, organizowanym przez ZCTU 3 i 4 kwietnia.
Edward Dzeka został już wcześniej aresztowany, wraz z dziesięcioma innymi działaczami, 13 września 2006 r., w karze za organizację pokojowej demonstracji pod patronatem ZCTU. 11 aresztowanych działaczy związków zawodowych było prawdopodobnie torturowanych przez funkcjonariuszy ZRP w jednostce policyjnej w Chegutu. Po wysunięciu wobec nich oskarżeń, zgodnie z Ustawą o Porządku Publicznym i Bezpieczeństwie (POSA), zostali zwolnieni za kaucją.
Według Amnesty International, Edward Dzeka i Joyce Muwoni są zastraszani w karze za korzystanie z prawa do wolności zrzeszania się i zgromadzeń, realizowanego poprzez organizację pokojowych demonstracji w ramach GAPWUZ i ZCTU. Amnesty International jest głęboko zaniepokojona ich losem. Organizacja wzywa policję i CIO, by zagwarantowały obu działaczom gwarancje bezpieczeństwa.
Więcej informacji (w języku angielskim):

  • Działacze związków zawodowych w Zimbabwe w niebezpieczeństwie http://web.amnesty.org/pages/zwe-020407-news-eng
  • Zimbabwe: Zakończyć nękanie, tortury i zastraszanie działaczy opozycji                           http://news.amnesty.org/Index/ENGAFR460072007

  • Działaj teraz: Stop nadużyciom wobec działaczy w Zimbabwe http://web.amnesty.org/pages/zwe-220307-action-eng

Tłumaczenie: Przemysław Pietraszek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3925